PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni młodzieży. Sandomierz i Stalowa Wola szykują się na przyjęcie pielgrzymów

  • PAP/JL    13 lipca 2016 - 09:57
Światowe Dni młodzieży. Sandomierz i Stalowa Wola szykują się na przyjęcie pielgrzymów
Sandomierz na Światowe Dni Młodzieży wyda 220 tys. zł. Fot. Pixabay.com

Samorządy Sandomierza przygotowują się do przyjęcia pielgrzymów w ramach dni w diecezjach poprzedzających Światowe Dni Młodzieży.
W diecezji sandomierskiej między 20 a 25 lipca będzie przebywało ok. 800 pielgrzymów z kilkunastu państw.

W Stalowej Woli, gdzie będzie mieszkała prawie połowa wszystkich pielgrzymów, działa sztab zarządzania kryzysowego na obszarze diecezji sandomierskiej w woj. podkarpackim. W zorganizowaniu pobytu gościom miasto współpracuje też z parafiami.

Czytaj też: Światowe Dni Młodzieży – kalendarium wydarzeń

Podobny sztab odpowiadający za kwestie bezpieczeństwa funkcjonuje w Sandomierzu – obejmuje swym zasięgiem cały powiat.

Sandomierz wyda na Światowe Dni Młodzieży 220 tys. zł

23 lipca przebywający w Sandomierzu goście i jego mieszkańcy będą mogli za darmo zwiedzać zabytki i korzystać z obiektów sportu i rekreacji. Rada miasta podjęła uchwałę o zakazie sprzedaży alkoholu w tym dniu w mieście.

Samorząd kupił po pięć tysięcy kanapek i butelek wody mineralnej dla uczestników Dnia Wspólnoty. Każdy z pielgrzymów otrzyma też upominek od miasta – jego symbol – ceniony w jubilerstwie krzemień pasiasty.

Miasto zapewni zabezpieczenie medyczne wydarzenia – pomocy będzie udzielało m.in. 30 ratowników. W gestii samorządu leży instalacja i obsługa techniczna scen, nagłośnienia, oświetlenia i telebimów, które znajdą się na pl. Jana Pawła II. Dla zwiększenia bezpieczeństwa uczestników spotkania, na placu zamontowano dwie dodatkowe kamery monitoringu. Miasto odpowiada też za czystość tego terenu.

Targowisko w pobliżu Błoni będzie służyło m.in. jako parking dla pojazdów, którymi przyjadą goście. Miasto oszacowało własne wydatki na Światowe Dni Młodzieży na ok. 220 tys. zł.

Władze Sandomierza szczególnie przygotowują się na przyjęcie młodych ludzi 23 lipca, kiedy to w mieście zaplanowano Dzień Wspólnoty. Według szacunków może w nim uczestniczyć około 5 tys. osób – pielgrzymów, wolontariuszy, młodzieży całej diecezji oraz przedstawicieli grup i stowarzyszeń działających przy parafiach. Poszczególne wydarzenia tego dnia – występy artystyczne i spotkania modlitewne – będą się odbywały na rynku i na placu Jana Pawła II na nadwiślańskich Błoniach.

Zdaniem burmistrza Sandomierza Marka Bronkowskiego, przyjazd gości z całego świata jest kolejną szansą na promocję tego zabytkowego i malowniczo położonego miasta.

Burmistrz przypomina, że w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży w ciągu roku w mieście odbyło się kilkanaście spotkań z przedstawicielami m.in. kurii biskupiej, magistratu, straży pożarnej, policji i ratowników PCK, podczas których wypracowano rozwiązania dotyczące jak najlepszej organizacji wydarzenia.

Stalowa Wola chce się promować

W Stalowej Woli zaplanowano dwa duże diecezjalne wydarzenia w ramach Światowych Dni Młodzieży. Wieczorem w środę 20 lipca w tutejszej bazylice konkatedralnej zostanie odprawiona inauguracyjna msza święta. Ostatniego dnia pobytu pielgrzymów u rodzin, w niedzielę 24 lipca po południu, miasto zaprasza wszystkich gości i diecezjan na koncert muzyki Piotra Rubika, który poprzedzą wstępy lokalnych artystów.

Organizatorzy spodziewają się, że przedsięwzięcie na stadionie, które ma mieć formę pikniku rodzinnego, przyciągnie do miasta kilkanaście tysięcy osób.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny widzi w zaangażowaniu samorządu w organizację Światowych Dni Młodzieży szansę dla rozwoju miejskiej społeczności. – Przede wszystkim jest to element budowania wspólnoty obywatelskiej i samorządowej. Jesteśmy młodym miastem – pod względem wieku i tradycji – i również chcemy się promować. Chcemy w ten sposób budować nasza wewnętrzną tożsamość – mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Zdaniem Lucjusza Nadbereżnego siła i aktywność młodych wolontariuszy zaangażowanych w Światowe Dni Młodzieży przyniesie także później pozytywne skutki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.