PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży, Waszczykowski: przygotowania mocno zaawansowane

  • pt/pap    29 lutego 2016 - 19:46
Światowe Dni Młodzieży, Waszczykowski: przygotowania mocno zaawansowane
Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Polsce idą pełną parą - powiedział przebywający w Rzymie Witold Waszczykowski (fot.krakow2016.com)

• Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Polsce idą pełną parą - powiedział dziennikarzom przebywający w Rzymie Witold Waszczykowski.
• Szef MSZ informował watykańską dyplomację o stanie przygotowań do imprezy.
"Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży idą pełną parą, podczas rozmowy zwracaliśmy uwagę na problemy dotyczące bezpieczeństwa, logistyki, wiz oraz wszystkie te problemy, które mogą wystąpić w trakcie dużych spotkań międzynarodowych" - powiedział szef MSZ.

Podkreślił, że na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i pielgrzymkę papieża Franciszka mogą przyjechać setki tysięcy wiernych.

"To jest olbrzymie wyzwanie logistyczne, przed którym stoimy" - powiedział minister. Jak dodał, rozmowy kuluarowe z hierarchami w Watykanie dotyczą tego, jak te problemy rozwiązywać, a także, jak ŚDM przygotować i przeprowadzić, aby wszyscy odwiedzający Polskę i spotykający się z papieżem "znaleźli przynajmniej częściowe odpowiedzi na bolączki dzisiejszego świata".

Waszczykowski poinformował, że każdy z pielgrzymów, który będzie chciał przyjechać na Światowe Dni Młodzieży i udokumentuje swoją wiarygodną chęć uczestniczenia w nich, będzie do Polski wpuszczony. Jeśli będzie musiał mieć wizę, dodał, otrzyma ją za darmo.

Szef MSZ pytany, czy podczas rozmów poruszany jest temat bezpieczeństwa w kontekście zagrożenia terrorystycznego, przyznał, że to temat priorytetowy. "Nie możemy wyrwać tego wydarzenia z kontekstu sytuacji, jaka jest w tej chwili w Europie" - zaznaczył.

Dodał, że chodzi mu m.in. o możliwy w miesiącach letnich napływ kolejnej fali uchodźców do Europy. "Sprawa bezpieczeństwa jest kluczowym zadaniem podczas Światowych Dni Młodzieży" - zapewniał Waszczykowski.

Mówił także, że organizacja ŚDM to olbrzymie wyróżnienie dla Polski, szczególnie dla ludzi takich jak on, "którzy zaliczają się do pokolenia JPII"

"Mam na myśli ludzi, którzy weszli w dorosłe życie wraz z rozpoczęciem się pontyfikatu świętego Jana Pawła II, którzy rośli i robili kariery wraz z nim. Jest to powrót do tych wielkich pielgrzymek, które mieliśmy. Mamy nadzieję, że Franciszek stanie na wysokości zadania i przypomni nam, jak przed laty to wszystko świętowaliśmy" - mówił szef MSZ.

Nie chciał nic powiedzieć o programie wizyty papieża Franciszka w Polsce, zaznaczając, że poinformowanie o tym należy do strony kościelnej.

Światowe Dni Młodzieży to zapoczątkowane przez papieża Jana Pawła II spotkanie młodych katolików z całego świata. W dniach 26-31 lipca br. odbędą się w Krakowie. Organizatorzy spodziewają się, że w wydarzeniach centralnych weźmie udział 2,5-3 mln osób. Gościem honorowym będzie papież Franciszek. To największe tego typu wydarzenie w Polsce od lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.