PARTNER PORTALU
 • BGK

Światowe Dni Młodzieży, wizyta papieża Franciszka: Częstochowa wystąpiła o wsparcie finansowe od rządu

 • PAP/AT    29 marca 2016 - 14:55
Światowe Dni Młodzieży, wizyta papieża Franciszka: Częstochowa wystąpiła o wsparcie finansowe od rządu
Na zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa i poprawę infrastruktury przed tym wydarzeniem potrzeba ponad 20 mln zł (fot. facebook.com/swiatowydzienmlodziezy)

• Samorząd Częstochowy wystąpił do rządu o wsparcie finansowe na organizację lipcowej wizyty papieża Franciszka.
• Na zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa i poprawę infrastruktury przed tym wydarzeniem potrzeba ponad 20 mln zł - wyliczyły lokalne władze.
Jasna Góra jest jednym z kilku miejsc, które latem odwiedzi papież Franciszek przyjeżdżający do naszego kraju z okazji Światowych Dni Młodzieży. 28 lipca odprawi w Częstochowie mszę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Według szacunków służb kryzysowych, w samej uroczystości z udziałem papieża weźmie udział około pół miliona osób.

Rzecznik częstochowskiego magistratu Włodzimierz Tutaj powiedział, że list w sprawie wsparcia finansowego wysłał już kilka tygodni temu do szefowej kancelarii premiera Beaty Kempy prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Wskazał w nim, co należałoby zrobić przed ŚDM w mieście.

"Przedstawiciele rządu odwiedzili wcześniej Częstochowę, by zorientować się w sytuacji. Niedawno otrzymaliśmy odpowiedź z informacją, że dysponentem środków na organizację wizyty papieża Franciszka w Częstochowie i innych wydarzeń związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży w regionie będzie wojewoda śląski" - powiedział Tutaj.

Czytaj też: Przez zamachy odwołają Światowe Dni Młodzieży?

Lokalne władze przypominają, że Częstochowa ma wieloletnie doświadczenie w przyjmowaniu pątników, a podczas szczytów pielgrzymkowych do sanktuarium docierają setki tysięcy wiernych i co roku miasto z powodzeniem zapewnia im odpowiednie zaplecze.

"Wizyta papieża to jednak wydarzenie o innej randze, rozmiarze i rozmachu. Nie można też zapomnieć o całym kontekście międzynarodowym i standardach bezpieczeństwa, które zmieniły się w ostatnich latach" - podkreślił rzecznik.

W liście do minister Kempy prezydent Matyjaszczyk wskazał, na co konkretnie potrzebne są pieniądze. To m.in. zapewnienie odpowiedniej liczby funkcjonariuszy, sprzętu i środków łączności, zabezpieczenie adekwatnego do liczby pielgrzymów zaplecza medycznego, sanitariatów, parkingów i komunikacji miejskiej, a także środki na telebimy, które staną na ulicach miasta i modernizację niektórych odcinków dróg.

Jak powiedział rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy, według wstępnych wyliczeń na te cele trzeba przeznaczyć ok. 22,5 mln zł, a gdyby zrealizować jeszcze budowę inteligentnego systemu monitoringu, oświetlenia i zarządzaniem bezpieczeństwem ruchu w mieście do tej kwoty doliczyć trzeba jeszcze ok. 10 mln zł.

"Dokładna kwota będzie znana później, gdy prace zakończą już zespoły robocze, pracujące nad szczegółami wizyty, powołane przez wojewodę" - zaznaczył Tutaj.

Sprawą wsparcia finansowego w związku z wizytą papieża zajmą się na czwartkowej sesji częstochowscy radni. Chcą wystosować specjalny apel do rządu. W projekcie uchwały radni napisali, że Kraków, który jest organizatorem ŚDM otrzymał rządowe wsparcie w wysokości 80 mln zł, a cały budżet na organizację wyniesie 180 mln zł.

Czytaj też: Wiceminister Zieliński zapewnia, że ŚDM nie zostaną odwołane

"Znacząca liczba pielgrzymów dotrze podczas wizyty papieża Franciszka również do Częstochowy, a to oznacza, że przewidywana liczba gości wyniesie kilkaset tysięcy osób" - napisali radni w projekcie.

Jak przed kilkoma dniami informowało biuro prasowe wojewody śląskiego, obecnie trwają prace m.in. nad opracowaniem planu bezpieczeństwa, organizacji transportu publicznego oraz zabezpieczenia medycznego w związku z ŚDM. Pracują nad tym m.in. przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy oraz przedstawiciele Kościoła. Szczegółowego planu wydatków jeszcze nie ma.

Właśnie w Częstochowie odbywały się Światowe Dni Młodzieży w 1991 r. Na uroczystości z udziałem papieża Jana Pawła II przyjechało wówczas ok. 1,5 mln wiernych. Podczas swego pontyfikatu Jan Paweł II odwiedzał Jasną Górę aż sześciokrotnie. W 2006 roku wizytę w tym sanktuarium złożył jego następca - Benedykt XVI.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • oliwa, 2016-06-17 19:51:18

  Nie mam chęci finansować z moich podatków imprezy katolickiej,przeznaczcie na Owsiaka tam pomoc dotrze do potrzebujących
 • Oszołom, 2016-06-17 15:28:32

  W zasadzie to jestem za odwołaniem tej parady. Nawet nie wiecie jakim jadem są wypełnione osoby które chcą śpiewać na mszy z papieżem. Walka o miejsce typu-now osoba? a wypierj Tylko drodzy chórzyści jasnogórscy-szkoda waszego angażowania się w gniew bo do śpiewania to wam daleko!. Ale wiadomo, papi...eż to wasz bożek. Zdeptaj drugiego to motto wszystkich częstochowian. Maryja na Jasnej Górze też nie jest tylko dla was.  rozwiń
 • luna, 2016-06-17 15:25:11

  Do jacdabr: A ja jako katol nie życzę sobie żeby z moich podatków było finansowane in vitro. Moje kura pieniądze i ja decyduję na co je przeznaczam na pewno nie na morderstwo i wasze (...) pierdolenie się z kim popadnie.