Światowe Dni Młodzieży, wizyta papieża Franciszka: Częstochowa wystąpiła o wsparcie finansowe od rządu

• Samorząd Częstochowy wystąpił do rządu o wsparcie finansowe na organizację lipcowej wizyty papieża Franciszka.
• Na zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa i poprawę infrastruktury przed tym wydarzeniem potrzeba ponad 20 mln zł - wyliczyły lokalne władze.
Światowe Dni Młodzieży, wizyta papieża Franciszka: Częstochowa wystąpiła o wsparcie finansowe od rządu
Na zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa i poprawę infrastruktury przed tym wydarzeniem potrzeba ponad 20 mln zł (fot. facebook.com/swiatowydzienmlodziezy)

Jasna Góra jest jednym z kilku miejsc, które latem odwiedzi papież Franciszek przyjeżdżający do naszego kraju z okazji Światowych Dni Młodzieży. 28 lipca odprawi w Częstochowie mszę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Według szacunków służb kryzysowych, w samej uroczystości z udziałem papieża weźmie udział około pół miliona osób.

Rzecznik częstochowskiego magistratu Włodzimierz Tutaj powiedział, że list w sprawie wsparcia finansowego wysłał już kilka tygodni temu do szefowej kancelarii premiera Beaty Kempy prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Wskazał w nim, co należałoby zrobić przed ŚDM w mieście.

"Przedstawiciele rządu odwiedzili wcześniej Częstochowę, by zorientować się w sytuacji. Niedawno otrzymaliśmy odpowiedź z informacją, że dysponentem środków na organizację wizyty papieża Franciszka w Częstochowie i innych wydarzeń związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży w regionie będzie wojewoda śląski" - powiedział Tutaj.

Czytaj też: Przez zamachy odwołają Światowe Dni Młodzieży?

Lokalne władze przypominają, że Częstochowa ma wieloletnie doświadczenie w przyjmowaniu pątników, a podczas szczytów pielgrzymkowych do sanktuarium docierają setki tysięcy wiernych i co roku miasto z powodzeniem zapewnia im odpowiednie zaplecze.

"Wizyta papieża to jednak wydarzenie o innej randze, rozmiarze i rozmachu. Nie można też zapomnieć o całym kontekście międzynarodowym i standardach bezpieczeństwa, które zmieniły się w ostatnich latach" - podkreślił rzecznik.

W liście do minister Kempy prezydent Matyjaszczyk wskazał, na co konkretnie potrzebne są pieniądze. To m.in. zapewnienie odpowiedniej liczby funkcjonariuszy, sprzętu i środków łączności, zabezpieczenie adekwatnego do liczby pielgrzymów zaplecza medycznego, sanitariatów, parkingów i komunikacji miejskiej, a także środki na telebimy, które staną na ulicach miasta i modernizację niektórych odcinków dróg.

Jak powiedział rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy, według wstępnych wyliczeń na te cele trzeba przeznaczyć ok. 22,5 mln zł, a gdyby zrealizować jeszcze budowę inteligentnego systemu monitoringu, oświetlenia i zarządzaniem bezpieczeństwem ruchu w mieście do tej kwoty doliczyć trzeba jeszcze ok. 10 mln zł.

"Dokładna kwota będzie znana później, gdy prace zakończą już zespoły robocze, pracujące nad szczegółami wizyty, powołane przez wojewodę" - zaznaczył Tutaj.

Sprawą wsparcia finansowego w związku z wizytą papieża zajmą się na czwartkowej sesji częstochowscy radni. Chcą wystosować specjalny apel do rządu. W projekcie uchwały radni napisali, że Kraków, który jest organizatorem ŚDM otrzymał rządowe wsparcie w wysokości 80 mln zł, a cały budżet na organizację wyniesie 180 mln zł.

Czytaj też: Wiceminister Zieliński zapewnia, że ŚDM nie zostaną odwołane

"Znacząca liczba pielgrzymów dotrze podczas wizyty papieża Franciszka również do Częstochowy, a to oznacza, że przewidywana liczba gości wyniesie kilkaset tysięcy osób" - napisali radni w projekcie.

Jak przed kilkoma dniami informowało biuro prasowe wojewody śląskiego, obecnie trwają prace m.in. nad opracowaniem planu bezpieczeństwa, organizacji transportu publicznego oraz zabezpieczenia medycznego w związku z ŚDM. Pracują nad tym m.in. przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy oraz przedstawiciele Kościoła. Szczegółowego planu wydatków jeszcze nie ma.

Właśnie w Częstochowie odbywały się Światowe Dni Młodzieży w 1991 r. Na uroczystości z udziałem papieża Jana Pawła II przyjechało wówczas ok. 1,5 mln wiernych. Podczas swego pontyfikatu Jan Paweł II odwiedzał Jasną Górę aż sześciokrotnie. W 2006 roku wizytę w tym sanktuarium złożył jego następca - Benedykt XVI.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nie mam chęci finansować z moich podatków imprezy katolickiej,przeznaczcie na Owsiaka tam pomoc dotrze do potrzebujących

oliwa, 2016-06-17 19:51:18 odpowiedz

W zasadzie to jestem za odwołaniem tej parady. Nawet nie wiecie jakim jadem są wypełnione osoby które chcą śpiewać na mszy z papieżem. Walka o miejsce typu-now osoba? a wypierj Tylko drodzy chórzyści jasnogórscy-szkoda waszego angażowania się w gniew bo do śpiewania to wam daleko!. Ale wiadomo, papi...eż to wasz bożek. Zdeptaj drugiego to motto wszystkich częstochowian. Maryja na Jasnej Górze też nie jest tylko dla was. rozwiń

Oszołom, 2016-06-17 15:28:32 odpowiedz

Do jacdabr: A ja jako katol nie życzę sobie żeby z moich podatków było finansowane in vitro. Moje kura pieniądze i ja decyduję na co je przeznaczam na pewno nie na morderstwo i wasze (...) pierdolenie się z kim popadnie.

luna, 2016-06-17 15:25:11 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE