PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży. Wystawa o Polakach i Żydach

  • PAP/JL    20 lipca 2016 - 08:41
Światowe Dni Młodzieży. Wystawa o Polakach i Żydach
„Muzeum na kółkach” podczas Światowych Dni Młodzieży zaprezentuje w Warszawie wystawę na temat współistnienia w Polsce społeczności polskiej i żydowskiej. Fot. Pixabay.com

„Muzeum na kółkach” podczas Światowych Dni Młodzieży zaprezentuje w Warszawie wystawę na temat współistnienia w Polsce społeczności polskiej i żydowskiej, przypominającą też historie Polaków ratujących Żydów podczas Zagłady.
Wystawa, którą będzie można oglądać do 24 lipca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie przy pomniku Adama Mickiewicza adresowana jest do mieszkańców stolicy, turystów i uczestników Światowych Dni Młodzieży.

Celem wystawy jest przypomnienie historii współistnienia społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili do 10 procent ludności.

Na wystawie znajdują się między innymi mapa i model żydowskiego miasteczka, kalendarium 1000 lat historii polskich Żydów, fragmenty wspomnień i wywiadów. Sąsiadująca z mapą trójwymiarowa makieta sztetla przybliża najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka, wskazując, jaki układ urbanistyczny, architektoniczny i społeczny mogły mieć miasteczka, w których mieszkali Żydzi. Opis pod każdym z trzynastu mini-budynków wyjaśnia między innymi, czym była mykwa, dlaczego kirkut musiał być położony w pewnym oddaleniu od miasta i kto uczył się w jesziwie.

Centralne miejsce na wystawie zajmuje interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza „Muzeum na kółkach”. Znajduje się na niej kilka lub nawet kilkanaście punktów związanych z żydowską historią danej miejscowości. Mapa na warszawskiej ekspozycji wiąże się z częścią multimedialną – interaktywną wystawy, czyli aplikacją „Dobry adres. Historie ukrywania Żydów w okupowanej Warszawie”, za pośrednictwem której „Muzeum na kółkach” zaprasza do poznania historii Sprawiedliwych – Polaków ratujących Żydów podczas Zagłady. Historycy szacują, że Żydów ukrywających się na terenie stolicy w różnych okresach mogło być do 27 tysięcy.

Zaprezentowana też będzie część wystawy stała, ogólnopolska, która dotyczy języków, jakimi posługiwali się polscy Żydzi i relacji pomiędzy tymi współistniejącymi językami. Jedną ze ścian Muzeum na kółkach pokrywają plansze, które za pomocą cytatów i zdjęć przybliżają odbiorcy trzy języki Żydów polskich: polski, jidysz i hebrajski. Wygląd graficzny plansz nawiązuje do sztuk plastycznych awangardy dwudziestolecia.

Fragment ekspozycji jest też poświęcony najmłodszemu pokoleniu Żydów polskich, którzy współcześnie żyjąc w Polsce odkrywają swoje żydowskie korzenie. To się wiąże z pamiętnikami młodych Żydów..

Wystawa, umieszczona w przenośnym pawilonie, odwiedza głównie miasta do 50 tysięcy mieszkańców oraz wybrane festiwale. „Muzeum na kółkach” daje lokalnym społecznościom możliwość nabycia podstawowej wiedzy o historii Żydów w ich miejscowościach i w Polsce. Projekt pozwala dzieciom i dorosłym poznać święta i zwyczaje dawnych sąsiadów.

Od 2014 roku „Muzeum na kółkach” odwiedza miasta i wybrane miejscowości festiwalowe w Polsce. Projekt do końca kwietnia 2017 roku odwiedzi 71 miejscowości. Pierwsza trasa „Muzeum na kółkach” obejmująca 21 miejscowości była wielkim sukcesem. Partnerem lokalnym „Muzeum na kółkach” może zostać każdy: urząd miasta, szkoła, dom kultury, muzeum, biblioteka, lokalne stowarzyszenie, fundacja i wiele innych jednostek i osób zaangażowanych w ochronę dziedzictwa polskich Żydów.

Projekt Muzeum na kółkach realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.