PARTNER PORTALU
 • BGK

Światowe Jamboree Skautowe w 2023 r.: Gdańsk ma tylko jednego konkurenta w walce o organizację imprezy

 • PAP/AT    2 lutego 2016 - 19:41
Światowe Jamboree Skautowe w 2023 r.: Gdańsk ma tylko jednego konkurenta w walce o organizację imprezy
Decyzja o przyznaniu organizacji zlotu Polsce lub Korei Południowej zapadanie w sierpniu 2017 roku podczas Światowej Konferencji Skautowej w Azerbejdżanie (fot.gdansk.pl/ Jerzy Pinkas)

• Gdańsk chce organizować Światowe Jamboree Skautowe w 2023 r.
• O organizację stara się także położone w Korei Południowej Saemangeum.
• W zlocie może wziąć udział nawet około 40 tysięcy harcerzy z całego świata.
Gdańsk oraz położone w Korei Południowej Saemangeum są chętne do organizacji Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. W tym, organizowanym raz na cztery lata, zlocie harcerzy z całego świata, może wziąć udział nawet około 40 tysięcy młodych ludzi.

O tym, że Gdańsk ma tylko jednego konkurenta w staraniach o organizację światowego zlotu harcerzy w 2023 roku, poinformowała Marta Bednarska - szefowa Grupy Roboczej Komunikacja i Promocja działającej w ramach Zespołu Projektu Jamboree 2023.

Według Bednarskiej z informacji przekazanych przez Stephena Pecka - dyrektora Światowego Biura Skautowego ds. Imprez Światowych - wynika, że konkurentem Gdańska jest Saemangeum - ośrodek powstający nad Morzem Żółtym w pobliżu najdłuższego na świecie falochronu.

Chęć pretendowania do organizacji w 2023 roku Światowego Jamboree Skautowego Gdańsk ogłosił oficjalnie w czerwcu 2015 r., kiedy to władze miasta podpisały z władzami Związku Harcerstwa Polskiego wstępną umowę dotyczącą organizacji zlotu (w przypadku powierzenia polskim harcerzom przygotowania tej imprezy).

Wcześniej - w maju 2014 r. projekt organizacji zlotu w Polsce poparł polski rząd. Decyzja ta oznacza wsparcie dla wniosku ZHP, zapewnia też ułatwienia ze strony państwa przy organizacji imprezy.

Decyzja o przyznaniu organizacji zlotu Polsce lub Korei Południowej zapadanie w sierpniu 2017 roku podczas Światowej Konferencji Skautowej w Azerbejdżanie. Do tego czasu przedstawiciele Światowego Biura Skautowego ocenią obie kandydatury m.in. na podstawie wizytacji miejsc, w których miałoby zostać urządzone harcerskie miasteczko.

W przypadku Gdańska - w razie powodzenia starań - harcerskie miasteczko namiotowe powstałoby na Wyspie Sobieszewskiej. Władze miasta podpisały już nawet wstępną umowę dzierżawy 300 hektarów na terenie Wyspy.

Jak powiedziała PAP Bednarska, w Zespole Projektu Jamboree 2023, który odpowiada za promocję kandydatury Gdańska, pracuje ponad 100 osób z całej Polski.

"Jesteśmy obecni na różnych spotkaniach, zjazdach, na których promujemy naszą kandydaturę. W zespole są też architekci, logistycy czy specjaliści od bezpieczeństwa, którzy już dziś wykonują wstępne plany i spotykają się z osobami odpowiedzialnymi za organizację poprzednich zlotów" - powiedziała Bednarska dodając, że w zespole jest też grupa, która planuje program imprezy.

Światowe Jamboree Skautowe to najważniejsza impreza tego środowiska. W 2023 r. - w 25. Jamboree, ma wziąć udział około 40 tysięcy skautów z ponad 160 krajów.

W zlocie mogą brać udział harcerze w wieku 14-18 lat, uczestnikiem organizowanego raz na cztery lata zlotu można więc być tylko raz w życiu. Spotkanie trwa kilkanaście dni, w czasie których skauci biorą udział w zajęciach edukacyjnych i kulturalnych, zwiedzają kraj i region, w którym odbywa się zjazd, ale wykonują też prace społeczne na rzecz różnych lokalnych organizacji czy społeczności.

Pierwsze Światowe Jamboree Skautowe odbyło się w 1920 r. w Londynie. Ostatni zlot miał miejsce w 2015 r. w Japonii, a w 2019 r. harcerze spotkają się w USA. Polska nigdy jeszcze nie była gospodarzem Jamboree.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.