PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Jamboree Skautowe w 2023 r.: Gdańsk ma tylko jednego konkurenta w walce o organizację imprezy

  • PAP/AT    2 lutego 2016 - 19:41
Światowe Jamboree Skautowe w 2023 r.: Gdańsk ma tylko jednego konkurenta w walce o organizację imprezy
Decyzja o przyznaniu organizacji zlotu Polsce lub Korei Południowej zapadanie w sierpniu 2017 roku podczas Światowej Konferencji Skautowej w Azerbejdżanie (fot.gdansk.pl/ Jerzy Pinkas)

• Gdańsk chce organizować Światowe Jamboree Skautowe w 2023 r.
• O organizację stara się także położone w Korei Południowej Saemangeum.
• W zlocie może wziąć udział nawet około 40 tysięcy harcerzy z całego świata.
Gdańsk oraz położone w Korei Południowej Saemangeum są chętne do organizacji Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. W tym, organizowanym raz na cztery lata, zlocie harcerzy z całego świata, może wziąć udział nawet około 40 tysięcy młodych ludzi.

O tym, że Gdańsk ma tylko jednego konkurenta w staraniach o organizację światowego zlotu harcerzy w 2023 roku, poinformowała Marta Bednarska - szefowa Grupy Roboczej Komunikacja i Promocja działającej w ramach Zespołu Projektu Jamboree 2023.

Według Bednarskiej z informacji przekazanych przez Stephena Pecka - dyrektora Światowego Biura Skautowego ds. Imprez Światowych - wynika, że konkurentem Gdańska jest Saemangeum - ośrodek powstający nad Morzem Żółtym w pobliżu najdłuższego na świecie falochronu.

Chęć pretendowania do organizacji w 2023 roku Światowego Jamboree Skautowego Gdańsk ogłosił oficjalnie w czerwcu 2015 r., kiedy to władze miasta podpisały z władzami Związku Harcerstwa Polskiego wstępną umowę dotyczącą organizacji zlotu (w przypadku powierzenia polskim harcerzom przygotowania tej imprezy).

Wcześniej - w maju 2014 r. projekt organizacji zlotu w Polsce poparł polski rząd. Decyzja ta oznacza wsparcie dla wniosku ZHP, zapewnia też ułatwienia ze strony państwa przy organizacji imprezy.

Decyzja o przyznaniu organizacji zlotu Polsce lub Korei Południowej zapadanie w sierpniu 2017 roku podczas Światowej Konferencji Skautowej w Azerbejdżanie. Do tego czasu przedstawiciele Światowego Biura Skautowego ocenią obie kandydatury m.in. na podstawie wizytacji miejsc, w których miałoby zostać urządzone harcerskie miasteczko.

W przypadku Gdańska - w razie powodzenia starań - harcerskie miasteczko namiotowe powstałoby na Wyspie Sobieszewskiej. Władze miasta podpisały już nawet wstępną umowę dzierżawy 300 hektarów na terenie Wyspy.

Jak powiedziała PAP Bednarska, w Zespole Projektu Jamboree 2023, który odpowiada za promocję kandydatury Gdańska, pracuje ponad 100 osób z całej Polski.

"Jesteśmy obecni na różnych spotkaniach, zjazdach, na których promujemy naszą kandydaturę. W zespole są też architekci, logistycy czy specjaliści od bezpieczeństwa, którzy już dziś wykonują wstępne plany i spotykają się z osobami odpowiedzialnymi za organizację poprzednich zlotów" - powiedziała Bednarska dodając, że w zespole jest też grupa, która planuje program imprezy.

Światowe Jamboree Skautowe to najważniejsza impreza tego środowiska. W 2023 r. - w 25. Jamboree, ma wziąć udział około 40 tysięcy skautów z ponad 160 krajów.

W zlocie mogą brać udział harcerze w wieku 14-18 lat, uczestnikiem organizowanego raz na cztery lata zlotu można więc być tylko raz w życiu. Spotkanie trwa kilkanaście dni, w czasie których skauci biorą udział w zajęciach edukacyjnych i kulturalnych, zwiedzają kraj i region, w którym odbywa się zjazd, ale wykonują też prace społeczne na rzecz różnych lokalnych organizacji czy społeczności.

Pierwsze Światowe Jamboree Skautowe odbyło się w 1920 r. w Londynie. Ostatni zlot miał miejsce w 2015 r. w Japonii, a w 2019 r. harcerze spotkają się w USA. Polska nigdy jeszcze nie była gospodarzem Jamboree.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.