PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowy Kongres Bibliotek IFLA 2017. Bibliotekarze z całego świata we Wrocławiu

  • pt    17 sierpnia 2017 - 11:31
Światowy Kongres Bibliotek IFLA 2017. Bibliotekarze z całego świata we Wrocławiu
Kongres IFLA można śmiało nazwać największym wydarzeniem bibliotekarskim na świecie (fot.mat.prasowe)

Biblioteki publiczne, narodowe, akademickie, ale i te dla dzieci i młodzieży, prawo biblioteczne, kolekcje bibliotek, kultura czytania, a także budynki bibliotek i ich wyposażenie. To tylko niektóre z tematów, jakie będą dyskutowane podczas rozpoczynającego się w sobotę 19 sierpnia w Hali Stulecia Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji IFLA. Impreza potrwa do 25 sierpnia.
Polskie miasto jest po raz trzeci gospodarzem tego prestiżowego dla bibliotekarzy wydarzenia (wcześniej delegaci gościli w naszym kraju w 1936 i 1959 roku).

Tym razem wszystkie wykłady zaplanowano w Hali Stulecia, a do Wrocławia na Światowy Kongres IFLA połączony w tym roku z Generalnym Zgromadzeniem Członków IFLA może przyjechać ok. 3000 uczestników z ok. 130 krajów świata.

Poprzednie kongresy odbyły się w Columbus w amerykańskim stanie Ohio (w 2016) i w Kapsztadzie w RPA (w 2015 roku). Na tegoroczne wydarzenie zgłosiło się najwięcej bibliotekarzy z Niemiec, Francji, Rosji i Szwecji, ale będą także delegaci z Korei, Nigerii, Australii czy Kanady.

Czym jest IFLA

Jak znaczącą organizacją jest IFLA (skrót od pełnej nazwy International Federation of Library Associations and Institutions) – Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich – niech świadczy fakt, że w jej skład wchodzi 14 tys. stowarzyszeń i bibliotek, których członkowie (w liczbie 1,4 tys. osób) pracują po to, by w 150 krajach na świecie biblioteki funkcjonowały lepiej i wydajniej. IFLA powstała w 1927 roku w szkockim Edynburgu, a główną siedzibą jest Królewska Biblioteka w holenderskiej Hadze.

Kongres IFLA można śmiało nazwać największym wydarzeniem bibliotekarskim na świecie, podczas którego są przedstawiane osiągnięcia, ale i trudności, jakie napotyka wiele światowych bibliotek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.