PARTNER PORTALU
 • BGK

Święto Lotnictwa: Pokazy i piknik lotniczy w Poznaniu z udziałem Andrzeja Dudy

 • aw/PAP    25 sierpnia 2016 - 07:50
Święto Lotnictwa: Pokazy i piknik lotniczy w Poznaniu z udziałem Andrzeja Dudy
Samoloty bojowe F-16 (fot.:wikipedia.org/domena publiczna)

• Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się w sobotę w Poznaniu obchody Święta Lotnictwa oraz 10-lecia służby samolotów F-16 w Siłach Powietrznych.
• Upamiętnione zostaną osoby związane z wdrożeniem tych maszyn, w tym para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy.
Główną atrakcją obchodów, które odbędą się na terenie 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w poznańskich Krzesinach, będą pokazy i piknik lotniczy zaplanowane na sobotnie (27 sierpnia) popołudnie. Uroczystości rozpoczną się rano, od polowej mszy św.

Przed południem prezydent Duda odsłoni tablicę upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich oraz gen. broni pil. Stanisława Targosza, który był dowódcą Sił Powietrznych w listopadzie 2006 r., gdy samoloty F-16 uroczyście przyjmowano w Krzesinach na wyposażenie lotnictwa wojskowego. W uroczystości wzięła udział ówczesna para prezydencka.

"Samoloty F-16 otrzymały polską nazwę +Jastrząb+, nadaną przez panią prezydentową Marię Kaczyńską. Na tablicy upamiętniającej to wydarzenie będą wyryte nazwiska pary prezydenckiej oraz gen. Targosza" - powiedział inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Tomasz Drewniak.

Prezydent Duda odsłoni w sobotę w Krzesinach pomnik gen. pil. Andrzeja Błasika - następcy gen. Targosza na stanowisku dowódcy Sił Powietrznych, również związanego z wdrażaniem F-16 do służby w Polsce. Zwierzchnik sił zbrojnych weźmie też udział w uroczystym apelu z okazji Święta Lotnictwa. Obejrzy też zapowiedź premiery przygotowywanego przez TVP filmu dokumentalnego "Dywizjon 303" i jego fragmenty.

Pokazy lotnicze rozpoczną się po godz. 12 od skoków spadochronowych. W powietrzu zaprezentują się samoloty wielozadaniowe F-16 (zarówno w grupie sześciu maszyn, jak i indywidualnie; będzie to jeden z pierwszych pokazów akrobacji na tym samolocie w polskim lotnictwie), myśliwiec MiG-29 (samodzielnie i we wspólnym pokazie z samolotem akrobacyjnym XA41, który także wystąpi sam), szturmowe Su-22, transportowe C-295M i C-130 Hercules, a także zespoły akrobacyjne "Orlik" na PZL-130 Orlik oraz "Biało-czerwone Iskry" na TS-11 Iskra. Latać będą również śmigłowce bojowe Mi-24, szkolny SW-4, samoloty z cywilnej grupy akrobacyjnej Żelazny oraz bezzałogowiec rozpoznawczy Orbiter.

Na wystawie statycznej będzie można zobaczyć wszystkie typy statków powietrznych, jakie obecnie są wykorzystywane w wojsku.

Jak powiedział generał, na połączenie obchodów Święta Lotnictwa (przypadającego 28 sierpnia) z 10. rocznicą przejęcia F-16 (9 listopada) zdecydowano się z dwóch powodów. Po pierwsze, wojskowi chcieli nieco zmienić formułę święta, do tej pory zawsze obchodzonego w stolicy. "Nie tylko Warszawa jest zasłużona. Poznań jest przecież jedną z kolebek polskiego lotnictwa, gdzie mieściło się do 1991 r. dowództwo Wojsk Lotniczych" - wyjaśnił.

Po drugie, obchody w sierpniu dają możliwość zaprezentowania samolotów i śmigłowców w powietrzu, na co jesienią pogoda mogłaby nie pozwolić.

Uroczystości rozpoczną się już w czwartek, gdy na cmentarzu na Miłostowie zostanie pochowana urna z prochami pilota myśliwskiego dywizjonu 302 z czasów II wojny światowej kpt. pil. Kazimierza Spornego. Tego samego dnia przy starym porcie lotniczym na Ławicy zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca wielkopolskich lotników zamordowanych w Katyniu.

W piątek (26 sierpnia) na Politechnice Poznańskiej odbędzie się konferencja naukowa "Lotnictwo dla obronności" a na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza - gala jubileuszowa, podczas której zasłużeni lotnicy odbiorą odznaczenia i wyróżnienia.

Święto Lotnictwa jest obchodzone w lotnictwie wojskowym i cywilnym w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International des Avions de Tourisme) w 1932 roku w Berlinie. Zawody obejmowały lot okrężny na trasie kilku tysięcy kilometrów i próby techniczne, w tym krótki start i lot z minimalną prędkością. Żwirko i Wigura lecieli polskim samolotem RWD-6.

Do 1931 r. święto obchodzono 5 listopada, w rocznicę pierwszego lotu bojowego polskiego samolotu wojskowego w 1918. W PRL Dzień Lotnika świętowano 23 sierpnia, w rocznicę pierwszych walk 1. pułku lotnictwa myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944 roku. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (8)

 • glaertes1, 2016-09-02 09:25:34

  Ciągle pokazy, zabawy, parady! A świat się szykuje do wojny! Czy będzie ona za miesiąc czy za rok, to i tak będzie! To już postanowiono, chodzi teraz o to by się do nie wszystkie strony przygotowały! A my ciągle goli i weseli!
 • Helmut, 2016-08-27 13:16:11

  Podczas przemówienia Beaty Kępy dowiedziałem się że oprócz generałów jest także korpus oficerzów i podoficerzów. Wstyd ale pisiory mają takie wykształcenie.
 • Mela, 2016-08-27 10:43:03

  Szkoda, że kompletnie nie wiele w Poznaniu w mediach nic nie było słychać o pokazie. Raz to Poznań nic nie wie o wizytach prezydenta RP konkurencyjnej dla PO i tu władze Poznania robią wszystko by do wiary docierały tylko porządane przez PO informacje by kontrolować farnę... Drugie to brak reklamy o... pokazie by nie wzbudzić szerokiego zapotrzebowania na imprezę. A kto za to płaci.... Wiara......  rozwiń