PARTNER PORTALU
 • BGK

Święto niepodległości na Dolnym Śląsku. Parada Niepodległości przeszła przez Wrocław

 • PAP/MIW    11 listopada 2017 - 19:22
Święto niepodległości na Dolnym Śląsku. Parada Niepodległości przeszła przez Wrocław
Biało - czerwone flagi mieszkańcom Wrocławia wręczał prezydent miasta Rafał Dutkiewicz. (fot. twitter.com / Rafał Dutkiewicz)

Kilka tysięcy osób, w tym wiele rodzin, ale też uczniów ze swoimi nauczycielami, wzięło udział w Radosnej Paradzie Niepodległości we Wrocławiu. W innych miastach Dolnego Śląska świętowano na różnej sposoby - w Głogowie upamiętniono polskich żołnierzy meczem piłki ręcznej.
• Odchody Święta Niepodległości w stolicy regionu rozpoczęła msza św. celebrowana przez metropolitę wrocławskiego abp Józefa Kupnego, apel połączony z defiladą oddziałów reprezentacyjnych oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych.

• Metropolita wrocławski podkreślił, że nie wystarczy odzyskać wolność, ale trzeba ją ochraniać i jej służyć.

• Ulicami Wrocławia przeszła już po raz szesnasty Radosna Parada Niepodległości, która zakończyła się na pl. Wolności, gdzie powstało miasteczko harcerskie ZHR.

- Każde pokolenie musi o tę wolność zabiegać. Przestrzenią w jakiej codziennie zdajemy egzamin z naszego patriotyzmu, jest miejsce naszego codziennego życia, wspólnota lokalna, parafialna. Wszędzie tam patriotyzm wzywa nas do życzliwości, solidarności, uczciwości - powiedział w homilii abp Kupny.

- Pamiętajmy również, że wtedy bohaterowie, ojcowie naszej wolności, spierali się i toczyli dyskusje o wizje Polski. Jednak nikt nie podważał najważniejszego fundamentu, czyli tego, że Polska powinna być krajem demokratycznym, wolnym i niezależnym. Jedna Polska dla nas wszystkich to są niezwykle ważne dla mnie słowa - mówił wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podkreślił, że Wrocław już teraz przygotowuje się, by tym wyjątkowym obchodom 100-lecia "jednego z najpiękniejszych momentów naszej historii narodowej nadać godną oprawę".

- Wierzę, że jak co roku, całymi rodzinami wrocławianie spędzą wtedy czas razem. Cieszę się, że wspólne upamiętnianie narodowego święta niepodległości stało się już naszą tradycją. Szczególnie dziękuję ludziom młodych, uczniom i harcerzom. To dzięki wam, waszym rodzicom oraz wychowawcom ta piękna uroczystość stała się znakiem rozpoznawczym Wrocławia - powiedział Dutkiewicz.

Potem ulicami miasta przeszła już po raz szesnasty Radosna Parada Niepodległości, która zakończyła się na pl. Wolności, gdzie powstało miasteczko harcerskie ZHR, w którym m.in. śpiewano pieśni legionowe i patriotyczne z orkiestrą wojskową.

Nietypowo świętowano w Głogowie, gdzie przez cały dzień odbywał się piknik pod znakiem piłki ręcznej, czyli popularnego szczypiorniaka. Ta nazwa pochodzi od miejscowości Szczypiorno, w której polscy jeńcy wymyślili tę dyscyplinę sportu, bo chcieli być aktywni także podczas pobytu w stalagu.

Akcja plenerowo-sportowa nosiła nazwę "210 milionów went później, czyli 100 lat szczypiorniaka w Polsce", a jej ukoronowaniem był ligowy mecz pomiędzy Chrobrym Głogów a Gwardią Opole, który odbył się w miejscowej hali sportowej z asystą pocztów sztandarowych służb mundurowych i orkiestry zakładowej Huty Miedzi Głogów.

Na różne sposoby świętowano też w innych dolnośląskich miejscowościach, np. z Jaworzyny Śląskiej wyruszył zabytkowy pociąg do Polski i mieszkańcy kilkunastu miast mogli przejechać się zabytkowym parowozem. W Sobótce pod górą Ślężą turyści składali wiązanki kwiatów i palili znicze pod nowo postawionym pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza niezłomnego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej i bohatera z okresu II Wojny Światowej. Pilecki został zamordowany przez UB.

Wieczorem we Wrocławiu zorganizowano cztery manifestacj: Marsz Patriotów, Marsz Wielkiej Polski Niepodległej, Biało-czerwone święto wszystkich Polaków i manifestację pt. Faszyzm nie przejdzie!

Rzecznik dolnośląskiej policji Wojciech Jabłoński powiedział, że przebiegły spokojnie.

- Wylegitymowaliśmy tylko kilka osób, które próbowały tarasować trasę przemarszu jednej z legalnym manifestacji - dodał rzecznik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.