PARTNER PORTALU
 • BGK

Świętokrzyskie: KORWiN chce stworzyć prawicową alternatywę dla Kielc i województwa świętokrzyskiego

 • PAP/AT    18 stycznia 2016 - 16:22
Świętokrzyskie: KORWiN chce stworzyć prawicową alternatywę dla Kielc i województwa świętokrzyskiego
Organizacja ma działać w powiatach i gminach całego województwa świętokrzyskiego (fot.facebook.com/KORWiN.Swietokrzyskie)

• Partia KORWiN stworzy alternatywę dla prawicy działającej wokół PiS w województwie świętokrzyskim.
• Do końca stycznia zostaną przedstawione główne założenia programu.
• Prawicowy komitet będzie zbierał podpisy ws. odwołania prezydenta Kielc i likwidacji straży miejskiej.
Powołanie w woj. świętokrzyskim patriotyczno-konserwatywnej organizacji, skupiającej prawicowe ugrupowania - jako alternatywę dla prawicy działającej wokół PiS - zapowiedzieli działacze partii KORWiN.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej w Kielcach prezes partii KORWiN w woj. świętokrzyskim Dawid Lewicki, ugrupowanie, razem m.in. z przedstawicielami Stowarzyszenia Republikanie i Stowarzyszenia KoLiber, chce stworzyć "szeroką prawicową alternatywę dla miasta i województwa". "Będziemy chcieli budować sojusz, który będzie na lata - organizację patriotyczno-konserwatywno-wolnościową na prawo od PiS-u, ponadpartyjną" - podkreślił Lewicki.

Jak dodał Lewicki, do końca stycznia zostaną przedstawione główne założenia "opartego na gospodarce" programu organizacji, będzie też ogłoszona jej nazwa. Zachęcał, by do inicjatywy przyłączały się inne ugrupowania, stowarzyszenia i pojedyncze osoby, które do tej pory nie angażowały się politycznie i społecznie.

Organizacja ma działać w powiatach i gminach całego województwa. "Mamy zamiar dokładnie analizować budżety samorządowe, wyszukiwać i piętnować patologie władzy (…). Tam, gdzie jest to możliwe, prowadzić dialog z władzami i podsuwać propozycje korzystnych, naszym zdaniem, rozwiązań" - zaznaczył jeden z działaczy partii KORWiN, Wojciech Grabowski.

Organizacja utworzy też prawicowy komitet, który będzie zbierał podpisy pod inicjatywą odwołania w referendum prezydenta Kielc, Wojciecha Lubawskiego, oraz inicjatywą likwidacji w stolicy województwa świętokrzyskiego straży miejskiej.

Do tej pory działacze partii KORWiN byli zaangażowani w inicjatywę referendalną komitetu, działającego w Kielcach od listopada ub.r. Skupia on m. in. przedstawicieli ugrupowań centrowych i lewicowych oraz działaczy lokalnych stowarzyszeń. "Od dłuższego czasu nie pojawialiśmy się na konferencjach komitetu, bo nie chcieliśmy być utożsamiani z Nowoczesną czy SLD. Uważamy, że pójście w lewą stronę tego komitetu jest błędem (…). Nas z lewicą nic nie łączy, więcej nas dzieli" - podkreślił Lewicki.

W jego opinii niektórzy lewicowi działacze próbowali "zawłaszczyć" inicjatywę referendalną - dlatego partia KORWiN, wspierana przez organizacje prawicowe, będzie zbierała podpisy w ramach akcji referendalnej oddzielnie.

Jak powiedział dziennikarzom inicjator komitetu referendalnego Arkadiusz Stawicki, osobne zbieranie podpisów pod inicjatywą nic nie zmieni w organizacji całego przedsięwzięcia - komitet będzie w kontakcie z prawicowymi organizacjami, a listy poparcia pod inicjatywą będą złożone najprawdopodobniej wspólnie.

W ubiegłym tygodniu ogłoszono, iż zbiórka podpisów pod wnioskiem ws. referendum o odwołanie prezydenta Lubawskiego ruszy 1 lutego i potrwa do końca marca. Inicjatorzy muszą zebrać ok. 16 tys. podpisów.

Wśród głównych zastrzeżeń wobec Lubawskiego, stawianych przez zwolenników jego odwołania, są m.in. wysokie zadłużenie miasta, zła polityka kadrowa w urzędzie oraz brak działań, które mogłyby ściągnąć do Kielc inwestorów. Komitet oprócz kwestii odwołania prezydenta postuluje także pytanie ws. likwidacji straży miejskiej, która - zdaniem inicjatorów referendum - nie spełnia w mieście swojej funkcji.

"Gdybym się obawiał (wyniku ew. referendum - red.), nie powinienem być w ogóle prezydentem" - powiedział w listopadzie ub.r. dziennikarzom Lubawski, przypominając, że poprzednio autorom podobnej inicjatywy zabrakło podpisów. Lubawski kieruje pracą kieleckiego samorządu od 2002 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.