PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie, najlepsze atrakcje turystyczne: Bałtów, Święty Krzyż i Pacanów liderami

  • PAP/AT    15 lutego 2016 - 18:24
Świętokrzyskie, najlepsze atrakcje turystyczne: Bałtów, Święty Krzyż i Pacanów liderami
Bałtowski Kompleks Turystyczny utrzymał w 2015 r. pozycję lidera na turystycznej mapie regionu (fot.juraparkbaltow.pl)

• Bałtowski Kompleks Turystyczny utrzymał w 2015 r. pozycję lidera na turystycznej mapie woj. świętokrzyskiego.
• Na drugim miejscu znalazł się klasztor na Świętym Krzyżu.
• Trzecie miejsce zajęło Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie.
"To był dobry rok dla świętokrzyskiej turystyki, wiele atrakcji zanotowało wyraźny wzrost frekwencji" - powiedział dyrektor departamentu odpowiedzialnego m.in. za promocję i turystykę w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach Jacek Kowalczyk. "Konkurencja innych regionów jest na wysokim poziomie. Tymczasem ci, którzy postawili na innowacyjność, jak np. nocne zwiedzanie Zamku w Chęcinach, mogą mówić o efektach. Liczy się przede wszystkim pomysł i właśnie to procentuje" - dodał.

Jak wynika z danych przedstawionych w poniedziałek (15 luteg) przez Urząd Marszałkowski, po raz kolejny liderem frekwencji mierzonej liczbą sprzedanych biletów jest Bałtowski Kompleks Turystyczny. W 2015 r. odwiedziło go 320 tys. osób. To o 20 tys. więcej niż w 2014 r. Oprócz najbardziej rozpoznawalnego tam JuraParku z modelami dinozaurów naturalnej wielkości są tam m.in. zwierzyniec, stoki narciarskie oraz ścieżki questingowe. Co roku w zależności od pory roku organizowane są przedsięwzięcia tematyczne, m.in. Wioska Świętego Mikołaja czy tzw. "Sabatkówka".

Czytaj też: W Chęcinach powstanie klaster turystyczny

"Turysta, który do nas przyjeżdża, ma (...) wiele atrakcji, które wystarczą na kilkudniowy pobyt. Stawiamy też na turystykę szkolną" - powiedziała szefowa działu marketingu kompleksu w Bałtowie Monika Lichota.

Pozycję numer dwa wśród pojedynczych atrakcji regionu zajął klasztor na Świętym Krzyżu, który odwiedziło w 2015 r. ponad 282,5 tys. turystów, notując tym samym wynik lepszy o prawie 10 tys. wobec 2014 r. Warto tu odnotować, że Świętokrzyski Park Narodowy, w granicach którego znajduje się Święty Krzyż, sprzedał łącznie 168 tys. biletów wstępu.

Trzecie miejsce zajęło Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie z wynikiem 175,6 tys. sprzedanych biletów. To wynik zbliżony do tego, jaki placówka odnotowała rok wcześniej.

Poza podium, ale z dobrym wynikiem, uplasowały się Baseny Mineralne w Solcu Zdroju, które w ub.r. odwiedziło 171 tys. osób - o 31 tys. więcej niż przed rokiem.

Piąte miejsce wśród pojedynczych atrakcji zajęły ruiny zamku w Chęcinach (164,2 tys gości.), które po dwóch latach powróciły na świętokrzyską mapę turystyczną. Od 2013 r. do kwietnia 2015 r. były one zamknięte dla turystów z powodu kompleksowego remontu, jaki został przeprowadzony m.in. z wykorzystaniem funduszy unijnych. Przed rozpoczęciem prac średniowieczną warownię odwiedzało niewiele ponad 100 tys. osób rocznie.

Dobry wynik odnotował też Zamek "Krzyżtopór" w Ujeździe (158 tys.), Muzeum Wsi Kieleckiej (jako całość - 144,3 tys.), Muzeum Narodowe w Kielcach wraz z oddziałami (129,5) oraz Jaskinia "Raj" (prawie 100 tys.).

Regionalne dane zaburza brak w najnowszym zestawieniu największych atrakcji Sandomierza - Bramy Opatowskiej oraz Podziemnej Trasy Turystycznej przebiegającej pod Starym Miastem. Jak wyjaśnił Kowalczyk, ma to związek ze sprawą sądową, jaka toczy się między PTTK a miastem, dlatego dane te nie są podawane.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.