PARTNER PORTALU
  • BGK

Świnoujście: Jerzy Kwieciński o nowej wizji rozwoju kraju

  • MN    14 września 2016 - 17:20
Świnoujście: Jerzy Kwieciński o nowej wizji rozwoju kraju
Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju była głównym tematem poruszanym przez wiceministra Kwiecińskiego (fot. PTWP)

• Prezentacja projektu Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz udział w Baltic Business Forum 2016 to główne punkty pobytu wiceministra Jerzego Kwiecińskiego w Świnoujściu.
• W Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu z udziałem m.in. mieszkańców, samorządowców i przedsiębiorców, odbyły się rozmowy o zaproponowanej przez rząd nowej wizji rozwoju kraju.
- W strategii zaplanowaliśmy szereg działań, które będą nie tylko realizowane w oparciu o fundusze europejskie, ale również o nowo tworzone instytucje i mechanizmy, czy to związane z innowacyjnością, czy z budową infrastruktury. Zakładamy więc, że pewne projekty z Pomorza Zachodniego, te na najbardziej potrzebne regionowi, mogą uzyskać wsparcie rządowe - powiedział wiceminister. 

Baltic Business Forum to odbywające się od siedmiu lat międzynarodowe forum gospodarcze. Od 2009 r. spotykają sią na nim przedstawiciele świata biznesu i polityki z państw Europy Zachodniej, Środkowo-Wschodniej i Azji. Partnerem tegorocznej edycji jest Turcja. Wystąpienie wiceministra Kwiecińskiego podczas sesji otwierającej wydarzenie, dotyczyło współpracy gospodarczej Polski ze wspomnianym krajem.

- W 2015 r. polski eksport do Turcji sytuował ją na 20. pozycji wśród wszystkich naszych partnerów handlowych – poinformował Jerzy Kwieciński. - Wzajemne obroty handlowe wynoszą aktualnie ok. 5 mld euro, ale potencjał wzrostu obrotów jest znacznie wyższy. Naszym celem jest uzyskanie poziomu 9 mld euro w ciągu najbliższych lat – dodał.

Czytaj też: Jak zmieni się system poboru opłat na drogach? Czas na konsultacje

Jak zwrócono uwagę podczas prezentacji, współpraca inwestycyjna między krajami systematycznie rośnie. Firmy tureckie inwestują w Polsce głównie w sektorze budowlanym, przemyśle włókienniczym, nieruchomościach i handlu detalicznym. Natomiast polscy przedsiębiorcy najchętniej w sektor farmaceutyczny, energetyczny, spożywczy, produkcję materiałów dla budownictwa, przemysł kosmetyczny i nieruchomości.

- Przygotowaliśmy projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i budujemy nowy model polskiej gospodarki oparty o trwałe przewagi konkurencyjne, jak sektor IT, robotyka, przemysł samochodowy, lotniczy i niskoemisyjny transport szynowy. Wizyta czołowych organizacji tureckich przedsiębiorców w Polsce może być krokiem w kierunku wzmocnienia wzajemnych relacji gospodarczych – podsumował wiceminister Kwieciński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.