PARTNER PORTALU
  • BGK

Świnoujście: lokalizacja wymarzona pod przemysł czasu wolnego

  • AW/PAP    14 września 2016 - 12:05
Świnoujście: lokalizacja wymarzona pod przemysł czasu wolnego
(fot.commons.wikimedia.org)

• Świnoujście ma potencjał do rozwoju tzw. przemysłu wolnego czasu - powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
• W Świnoujściu konsultował on z lokalnymi samorządowcami i przedsiębiorcami projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
"Jak patrzymy w tej chwili na Świnoujście i na jego potencjał, to wydaje się, że jest to doskonale zlokalizowane miasto ze swoim otoczeniem, mające potencjał na rozwój tzw. przemysłu wolnego czasu" - powiedział Kwieciński jeszcze przed rozpoczęciem konsultacji.

"To jest szersze pojęcie, niż sama turystyka, bo mówimy o tej części gospodarki, która wykorzystuje swoich obywateli i gości zagranicznych do wydawania pieniędzy w wolnym czasie, czyli niekoniecznie w czasie wakacji, ale również w weekendy, czy popołudniami i wieczorami. Wydaje się, że Świnoujście spełnia wszystkie te warunki" - dodał.

Według Kwiecińskiego, "przemysł wolnego czasu" obejmuje także tzw. turystykę prozdrowotną, czy medyczną. "Wiemy, że tu przyjeżdża cała masa turystów z Niemiec, ale również z krajów skandynawskich. Świnoujście jest także miejscem dla kuracjuszy, gdzie można podreperować swoje zdrowie. Wszelkiego rodzaju inwestycje, które są z tym związane - wydaje mi się - będą bardzo dobrze wpływały na rozwój samego Świnoujścia" - wskazał.

"Liczymy na to, że programem i naszą strategią będą nie tylko zainteresowane samorządy, które są naturalnie zainteresowane rozwojem infrastruktury, ale przede wszystkim firmy, bo gospodarką powinny zajmować się podmioty prywatne. My tylko z poziomu rządowego możemy tworzyć warunki dla rozwoju gospodarki" - podkreślał Kwieciński.

Z kolei prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz powiedział podczas spotkania, że kwestią, która szczególnie interesuje miasto, jest gospodarka morska. "Po raz pierwszy tak dobitnie zostały te kwestie zapisane w planach" - powiedział Żmurkiewicz. "Nie tylko w kwestii rozwoju przemysłu stoczniowego, ale również firm, które funkcjonują w gospodarce morskiej, ale także dostępu do naszego regionu zarówno drogowego, jak i od strony wody. Cieszę się bardzo, bo niewątpliwym beneficjentem tych zapisów, zakładając, że będą realizowane, (będzie) Świnoujście" - dodał prezydent Świnoujścia.

Kwieciński zwrócił ponadto uwagę, że Pomorze Zachodnie pozostaje w tyle za innymi regionami w kraju. "Mamy z jednej strony naprawdę relatywnie świetnie rozwijający się Szczecin, ale bardzo lokalnie. Natomiast pozostała część województwa jest w dużo gorszej sytuacji" - powiedział wiceszef resortu rozwoju.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.