PARTNER PORTALU
  • BGK

Symbol Pomorza Zachodniego na pięciozłotówce

  • pt    8 listopada 2016 - 14:23
Symbol Pomorza Zachodniego na pięciozłotówce
Olgierd Geblewicz prezentuje monetę (fot.umwz.pl)

• Narodowy Bank Polski wyemitował okolicznościową monetę o nominale 5 złotych z wizerunkiem Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
• Jest to moneta okolicznościowa w standardzie obiegowym. Oznacza to, że można nią swobodnie płacić za zakupy.
Okolicznościowa moneta „Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie” będzie szóstą z serii NBP „Odkryj Polskę”. Dotychczas w tej serii pojawiły się monety honorujące: 25 lat wolności, Zamek Królewski w Warszawie, Kanał Bydgoski, Ratusz w Poznaniu, Księży Młyn w Łodzi.

Bimetalowa moneta z wizerunkiem Zamku trafiła do obiegu w nakładzie do 1 200 000 szt. Moneta została zaprojektowała przez Dobrochnę Surajewską, według zdjęcia zamku autorstwa Marka Czasnojcia.

Jest to moneta okolicznościowa w standardzie obiegowym. Oznacza to, że można nią swobodnie płacić za zakupy.

- Niezmiernie cieszę się, że zamek znalazł się wśród pierwszych obiektów, które dzięki serii NBP mogą zostać odkryte. Dla mieszkańców Pomorza Zachodniego i Szczecina Zamek Książąt Pomorskich jest powodem do dumy, naszą wizytówką. Nasi przodkowie podjęli się dzieła jego odbudowy, my kontynuujemy tą misję dbając o niego i upiększając. Jestem pewien, że każdy zaintrygowany widokiem zamku z pięciozłotówki, kto przybędzie do Szczecina, by zobaczyć go na żywo, nie zawiedzie się – mówił marszałek Olgierd Geblewicz podczas prezentacji monety.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to historyczna siedziba rodu Gryfitów, władającego przez niemal 500 lat Pomorzem Zachodnim.

Dziś zamek jest siedzibą samorządowej instytucji kultury o tej samej nazwie, Opery na Zamku i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

W 2015 r. odnowiono zabytkowe polichromie w wieży więziennej, a w latach 2014–2015 wyremontowano północne skrzydło: w sali księcia Bogusława X ozdobiono sklepienia malarstwem w stylu renesansowym, wyeksponowano fragmenty fundamentów kościoła św. Ottona z XIV w., do krypty powróciły sarkofagi książęce, zaś przed kryptą odsłonięto fundamenty Kamiennego Domu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.