PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin będzie gościł ludzi morza z całego świata

  • WNP - PTWP    23 lutego 2018 - 15:59
Szczecin będzie gościł ludzi morza z całego świata
Organizacja ŚDM w Polsce to szansa na promocję krajowej gospodarki morskiej w dalekich krajach (Fot. PTWP)

Za zgodą Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) Polska będzie w tym roku gospodarzem, po raz pierwszy w historii krajów leżących nad Morzem Bałtyckim, Światowych Dni Morza (ŚDM). Odbędą się one 13-15 czerwca w Szczecinie.
Obchody święta organizowane są corocznie od 2005 r. w różnych miejscach świata. W ub. roku odbyły się w Panamie, natomiast za rok zorganizuje je Kolumbia.

- Tematem wiodącym tegorocznych ŚDM jest: Nasze dziedzictwo, lepsza żegluga dla lepszej przyszłości – powiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. – Będzie to ważne wydarzenie dla samej IMO, która obchodzi w tym roku 70-lecie działalności, a także dla promocji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Organizatorzy spodziewają się przybycia ponad 800 gości krajowych i zagranicznych, w tym oficjalnych delegacji rządowych oraz ministrów ds. morskich z kilkudziesięciu krajów.

- Poza oczywistą promocją Polski i jej gospodarki morskiej uznaliśmy, że ważna jest promocja regionu Pomorza Zachodniego i skierowanie na nią oczu biznesu spoza krajów Morza Bałtyckiego, z którymi współpracujemy – dodał Marek Gróbarczyk. – To ważne, bo region ten był „zapomniany” w ostatnich latach dla polskiej gospodarki morskiej.

Jak istotny był to wybór świadczy pytanie Kitacka Lima, sekretarza generalnego IMO "A gdzie leży Szczecin?" skierowane do ministra Gróbarczyka, gdy ten poinformował go o wyborze miejsca organizacji ŚDM.

Imprezie będą towarzyszyły różne prezentacje firm regionu i produktów, a także możliwość wizytowania portów Szczecin-Świonujście, w tym terminala LNG, stoczni i zakładów przetwórstwa rybnego.

Cały artykuł czytaj TUTAJ

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.