PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin: Centrum Dialogu Przełomy z prestiżową nagrodą

  • pt    5 grudnia 2016 - 10:38
Szczecin: Centrum Dialogu Przełomy z prestiżową nagrodą
Centrum Dialogu Przełomy, oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie stało się drugim – obok Filharmonii Szczecińskiej – najbardziej znanym w Europie i na świecie szczecińskim adresem (fot.wzpm.pl)

Budynek Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie zdobył kolejne prestiżowe nagrody: został uznany najlepszym budynkiem na świecie w 2016 roku oraz zwyciężył w kategorii „Kultura” podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie.
Centrum Dialogu Przełomy, oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie stało się drugim – obok Filharmonii Szczecińskiej – najbardziej znanym w Europie i na świecie szczecińskim adresem.

Marszałek Olgierd Geblewicz pogratulował Robertowi Koniecznemu i wszystkim zaangażowanym w powstanie CDP. - Pragnę także podziękować mieszkańcom Szczecina, którzy zaakceptowali to miejsce. Pamiętamy, że początkowo nie brakowało na ten temat dyskusji. Okazało się, że jest to przestrzeń żywa, która poza funkcją muzealną, jest także miejscem koncertów, spontanicznych protestów czy po prostu rodzinnych spotkań – zaznaczył marszałek.

Robert Konieczny z pracowni KWK Promes tłumaczył, jakie założenia projektowe leżą u podstaw CDP.

- Udało nam się połączyć elementy przedwojennego kwartału, placu, który był tutaj od lat powojennych oraz funkcję miejsca pamięci, od dramatycznych wydarzeń Grudnia '70 i śmierci w tym miejscu 16 osób. Stąd też pomysł, aby muzeum znalazło się w tej lokalizacji. Jurorzy docenili, że jest to obiekt wielowątkowy, przez co jest ciekawy.

Architekt podkreślał, że od początku CDP było tak projektowane, aby nie przysłonić zaplanowanej tuż obok Filharmonii, która miała i stała się ikoną kulturalnego Szczecina.

- W samym sercu miasta połączyły się dwa niezwykłe budynki. To nieprawdopodobna szansa dla Szczecina. Zestawienie najlepszego budynku w Europie i najlepszego budynku na świecie oraz najlepszą przestrzenią publiczną w Europie jest unikalne. Nie ma takiego innego miejsca na Ziemi. Będzie to z pewnością przyciągało turystów.

Berlińskie nagrody

Światowy Festiwal Architektury odbywa się od 2008 roku i uznawany jest za jedno z ważniejszych wydarzeń świata architektury. Nagrody na World Architecture Festival mają na celu zaprezentować najlepszą architekturę powstałą na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Centrum Dialogu Przełomu zostało wybrane spośród 16 innych projektów. Jury, pod przewodnictwem architekta Davida Chipperfield’a, uznało, że projekt Koniecznego wzbogaca miasto i życie miasta.

„Jest to kawałek topografii miasta, a także muzeum. Zejście na dół jest jak odkrywanie pamięci i archeologii miasta, a nad ziemią, przestrzeń publiczna, z falistym dachem, który może być interpretowany i wykorzystywany w różnoraki sposób. To jest projekt, który odnosi się do przeszłości w optymistyczny, poetycki i ciekawy sposób" – czytamy w uzasadnieniu.

W tym roku budynek Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy został także laureatem prestiżowej nagrody za najlepszą przestrzeń publiczną Europy – European Prize for Urban Public Space 2016. Poza tym projekt Roberta Koniecznego wyróżniono w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich, śląskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz prestiżowym muzealnym wyróżnieniem Sybilla.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.