PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin szykuje się do 777 rocznicy otrzymania praw miejskich

  • MIW    4 kwietnia 2018 - 15:58
Szczecin szykuje się do 777 rocznicy otrzymania praw miejskich
3 kwietnia minęło 775 lat odkąd Szczecin uzyskał prawa miejskie. (fot. pixabay.com)

Od czwartku 5 kwietnia do 5 lipca w budynku szczecińskiego urzędu miasta wystawiona będzie księga pamiątkowa, do której wpisywać się będą mogli mieszkańcy Szczecina. Księga trafi do specjalnej kapsuły czasu, która zostanie zakopana w 777 rocznicę nadania Szczecinowi praw miejskich.
3 kwietnia minęło 775 lat odkąd Szczecin uzyskał prawa miejskie.

- To bardzo ważna rocznica i z tej okazji wykładamy dla szczecinian księgę pamiątkową, aby każdy mógł się do niej wpisać. Zawarte w niej podpisy, refleksje, wspomnienia związane z naszym miastem zostaną zachowane dla potomnych - mówi prezydent miasta Piotr Krzystek.

Czytaj: Szczecin rusza z przygotowaniami do 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Tegoroczne obchody to jednak tylko „przygrywka” do tego, co ma nastąpić za dwa lata, gdy stolica Pomorza Zachodniego będzie mogła pochwalić się trzema siódemkami na liczniku. Z tej okazji zostanie zakopana specjalna kapsuła czasu, w której znajdzie się zarówno księga pamiątkowa, jak też przedmioty charakterystyczne dla współczesnego Szczecina. Co konkretnie znajdzie się na tej liście? Decyzja należy do samych mieszkańców. Propozycje można przesyłać na adres e-mail: promocja@um.szczecin.pl.

Czytaj: Samorządy rozpoczęły świętowanie jubileuszu odzyskania niepodległości

Prawa miejskie nadał Szczecinowi w 1243 Barnim I Dobry, wywodzący się z dynastii Gryfitów książę szczeciński i pomorski. Dla porównania, zwykło się przyjmować, że Kraków prawa miejskie otrzymał w roku 1257.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.