PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin: twórcy NSZZ Solidarność spotkają się po 35-latach

  • PAP/MN    21 września 2016 - 21:52
Szczecin: twórcy NSZZ Solidarność spotkają się po 35-latach
Wydarzenie będzie okazją, aby rozpocząć dyskusję o powstaniu Szczecińskiego Centrum Solidarności (fot. wikipedia.org)

• Delegaci I Walnego Zebrania NSZZ Solidarności Pomorza Zachodniego spotkają się po 35-latach.
• Obchody rocznicowe pod hasłem „Narodziny szczecińskiej demokracji” odbędą się w sobotę w historycznej świetlicy dawnej Stoczni Szczecińskiej.
• Obchody organizuje Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.
"Chcemy przypomnieć działaczy, którzy tworzyli Solidarność i budowali niezależne samorządne związki zawodowe na Pomorzu Zachodnim" - powiedział podczas konferencji prasowej w środę (21 września) organizator dr Artur Kubaj z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. "To była rzesza ludzi, która przez Solidarność uczyła się demokracji. Udało nam się dotrzeć do adresów połowy delegatów I Walnego Zebrania NSZZ Solidarność z 1981 r. Ponad setka potwierdziła już swój udział w naszych obchodach" - dodał.

"Obchody będą miały charakter historyczny, gdyż będzie to okazja spotkania się ludzi pierwszej Solidarności, którzy po prostu od bardzo dawna się nie widzieli" - powiedział dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie dr Paweł Skubisz.

"Wydarzenie jest również okazją, aby rozpocząć dyskusję o powstaniu Szczecińskiego Centrum Solidarności. Jego siedziba ma znajdować się w historycznej świetlicy dawnej Stoczni Szczecińskiej, gdzie w 1980 r. podpisano Porozumienia Sierpniowe. Uchwała dotycząca powstania Centrum ma zostać przyjęta przez delegatów oraz gości w sobotę" - zapowiedział.

"Pewnie się nie pokłócimy, ale przypomnimy sobie twarze i zachowania z owego czasu" - zapewnił działacz opozycji antykomunistycznej Andrzej Milczanowski. "W ciągu 35 lat rozproszyliśmy się po Polsce i po świecie. Idea założenia Szczecińskiego Centrum Solidarności będzie integrowała nasze środowisko solidarnościowe" - wyjaśnił.

Czytaj też: Reforma oświaty: Solidarność jest na "tak". Z jednym zastrzeżeniem

I Walne Zebranie Delegatów NSZZ Solidarność Regionu Pomorza Zachodniego odbyło się w dniach 5-7 czerwca 1981 r. w nieistniejącym już dziś Domu Kultury Korab w Szczecinie. Brało w nim udział 465 delegatów z całego regionu. Przewodniczącym zarządu Regionu Pomorze Zachodnie NSZZ Solidarności został Marian Jurczyk, który otrzymał 286 głosów. Pokonał on swojego rywala Stanisława Wądołowskiego, na którego głosowało 57 osób. Delegaci podczas zebrania wybrali również zarząd oraz prezydium.

Obchody rocznicowe organizuje Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Inicjatorem wydarzenia byli sami delegaci, a także NSZZ "Solidarność" Region Pomorze Zachodnie, Stowarzyszenie Wolnego Słowa oraz Związek Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym w Szczecinie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Adren Alina, 2016-09-22 08:31:18

    narobili dziadostwa, spowodowali nędzę, bezrobocie, rozkradzenie majątku państwa oraz wiele innego zła i mają czelność się tym chwalić?