PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczeciński budżet obywatelski w nowej formule

  • aw/PAP    28 marca 2018 - 16:02
Szczeciński budżet obywatelski w nowej formule
Mieszkańcom ma być też udostępniona mapa z zaznaczonymi obszarami należącymi do miasta i informacją, czy mogą być brane pod uwagę jako miejsce inwestycji z budżetu obywatelskiego. (fot.:sbo.szczecin.eu)

Edukacja młodzieży i seniorów oraz m.in. warsztaty dla projektodawców Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 planują władze miasta. Pierwsze spotkania odbędą się w kwietniu.
"Liczymy, że nowa formuła pomoże mieszkańcom tworzyć innowacyjne projekty, odpowie na ich pytania, a zarazem zachęci do głosowania i zaangażowania" - powiedział dziennikarzom w środę prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Dodał, że władze miasta chcą zainteresować tworzeniem Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego (SBO) przede wszystkim młodzież i seniorów, którzy, jak wynika z badań, dotychczas nie uczestniczyli w tym aktywnie.

Władze miasta zapowiadają też m.in. przygotowanie scenariuszy lekcji, które mają pokazać uczniom działanie budżetu obywatelskiego. Planowane są także spotkania pod nazwą "Akademia SBO". Dzięki nim mieszkańcy mają się dowiedzieć, jakie projekty mogą być realizowane w ramach budżetu obywatelskiego, jak napisać wniosek i wypromować projekt.

"Największą potrzebą, jaką zdiagnozowaliśmy w zeszłym roku, jest to, aby nasi mieszkańcy potrafili, wiedzieli, jak przekuć swój pomysł w skuteczne działanie" - powiedziała Dorota Kowalewska ze stowarzyszenia Media Dizajn. Dodała, że mieszkańcy będą mogli liczyć na szkolenia z promocji i marketingu. Pomagać im będą m.in. studenci.

Pierwsze dwa spotkania informacyjno-konsultacyjne odbędą się 23 i 25 kwietnia w Szczecińskim Inkubatorze Kultury i w Szkole Podstawowej nr 37.

Mieszkańcom ma być też udostępniona mapa z zaznaczonymi obszarami należącymi do miasta i informacją, czy mogą być brane pod uwagę jako miejsce inwestycji z budżetu obywatelskiego. Powstanie również miejski cennik do oszacowania kosztów inwestycji, a także telefoniczna infolinia dla tych, którzy będą chcieli skorzystać z pomocy pracowników urzędu miasta w pisaniu, składaniu lub formułowaniu projektów.

Jak zapowiedziały władze miasta, po zakończeniu naboru pomysłodawcy będą mogli sie spotkać z mieszkańcami dzielnic i radami osiedli, by przedstawić im swoje projekty i wziąć udział w dyskusji na ich temat.

Nabór wniosków do budżetu obywatelskiego potrwa od 7 maja do 3 czerwca. Głosowanie na projekty odbędzie się we wrześniu. W 2019 r. na SBO miasto przeznaczy 9 mln zł. Prezydent Piotr Krzystek zapowiedział, że co roku ten budżet będzie rósł o milion złotych.

W ubiegłym roku, w piątej edycji budżetu obywatelskiego, mieszkańcy zdecydowali m.in. o modernizacji boisk piłkarskich na stadionie klubu Arkonia, budowie placu zabaw i krytego boiska, a także rewitalizacji parku. Czwarta edycja dysponowała pulą 7 mln zł, z których sfinansowano m.in. budowę ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt. W trzeciej mieszkańcy mieli do wydania 6 mln zł i zadecydowali o rozbudowie Szczecińskiego Roweru Miejskiego. W drugiej najwięcej głosów zdobyła rozbudowa i modernizacja schroniska dla zwierząt, a także stworzenie 20 ścieżek rowerowych. Pula budżetu wyniosła wtedy 5 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.