PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczyt klimatyczny COP24 nie w Gdańsku, a na Śląsku? RAŚ szuka poparcia

  • MN    13 grudnia 2016 - 14:40
Szczyt klimatyczny COP24 nie w Gdańsku, a na Śląsku? RAŚ szuka poparcia
RAŚ podkreśla, że Katowice dysponują niezbędną infrastrukturą konferencyjną. (fot. Ra2ński)

• W roku 2018 Polska będzie gospodarzem Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu (UN FCCC).
• Ruch Autonomii Śląska apeluje o organizację szczytu klimatycznego na Górnym Śląsku. Wcześniej swoją kandydaturę zgłosił Gdańsk.
RAŚ zwraca się z wnioskiem o organizację wydarzenia na Śląsku do Prezesa Rady Ministrów oraz do władz Katowic i województwa śląskiego. Jak tłumaczy, ich zaangażowanie jest niezbędne dla pozyskania tego prestiżowego wydarzenia dla regionu.

"W szczycie COP bierze udział wiele tysięcy gości z kilkudziesięciu państw świata. Dotychczas międzynarodowe konwencje o podobnej randze, odbywające się głównie w Warszawie, umożliwiły stolicy Polski zbudowanie wizerunku silnego europejskiego centrum konferencyjnego. W 2018 przed podobną szansą stanąć mogą Katowice. Stolica województwa śląskiego dysponuje niezbędną infrastrukturą konferencyjną (Międzynarodowe Centrum Kongresowe), hotelową oraz transportową, wymaganą przy organizacji takiego wydarzenia" - czytamy w oświadczeniu RAŚ.

Działacze podkreślają, że pozyskanie szczytu klimatycznego ONZ dla Katowic oznaczałoby nie tylko
promocję lokalnych przestrzeni konferencyjnych, ale przede wszystkim dałoby możliwość pokazania światu regionu w trakcie transformacji z gospodarki opartej na węglu do gospodarki nowoczesnej, w której węgiel jest jednym z elementów wspierających rozwój ekonomiczny w zrównoważony sposób.

Czytaj też: Znamy najbardziej atrakcyjne regiony dla inwestorów

"Organizacja szczytu COP24 w centrum tak zurbanizowanego obszaru jakim jest województwo śląskie pozwoli zmienić wizerunek regionu, na którym nadal ciążą skojarzenia z tradycyjnym przemysłem. Będzie szansą na pokazanie zrównoważonego górnictwa w Polsce jako uzupełnienia dla rozwiniętej gospodarki opartej o dostępne surowce, wpłynie także pozytywnie na postrzeganie węgla na forum ONZ" - kończy w swoim oświadczeniu RAŚ.

Przypomnijmy, że o organizację szczytu klimatycznego zabiega także Gdańsk.

Czytaj też: Szczyt Klimatyczny ONZ w Gdańsku? Prezydent Adamowicz przekonuje ministra

24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych (COP24) to najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej. 

Propozycję organizacji COP24 w Polsce, w imieniu polskiego rządu, zgłosił minister środowiska Jan Szyszko podczas swojego wystąpienia na sesji plenarnej konferencji COP22 w Marrakeszu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.