PARTNER PORTALU
 • BGK

Szczyt Klimatyczny ONZ w Gdańsku? Prezydent Adamowicz przekonuje ministra

 • aw/PAP    5 grudnia 2016 - 15:59
Szczyt Klimatyczny ONZ w Gdańsku? Prezydent Adamowicz przekonuje ministra
Autor: PAP/JS 18 listopada 2016 19:53 Polska będzie organizatorem szczytu klimatycznego w 2018 Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej (fot. fotolia)

• Miasto Gdańsk chce zorganizować w 2018 r. 24. Szczyt Klimatyczny ONZ. Kandydaturę tę wspierają Gdynia i Sopot.
• Wniosek w tej sprawie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wysłał do ministra środowiska Jana Szyszko.
• Szczyt Klimatyczny ONZ odbędzie się w Polsce po raz trzeci. Głosowanie, które z miast będzie jego kolejnym gospodarzem ma się zaś odbyć za rok.
"Szczyt Klimatyczny ONZ to ok. 20 tysięcy gości, w tym 200 prezydentów i premierów państw z całego świata w ciągu trzech tygodni. Dla Gdańska byłaby to szansa na globalną promocję miasta" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, ogłaszając, że 28 listopada skierował do szefa resortu środowiska oficjalne zgłoszenie zamiaru organizacji imprezy.

Jego zdaniem, Gdańsk to "naturalna kandydatura" do organizacji tego typu międzynarodowej imprezy. "Stoi za nami potencjał i doświadczenie organizacji m.in. Euro 2012. Wzrasta liczba hoteli, restauracji, wyróżniamy się dobrym systemem połączeń lotniczych i kolejowych" - dodał.

Adamowicz przypomniał, że Gdańsk ma też osiągnięcia w zakresie ochrony środowiska. Dwukrotnie, w latach 2014 oraz 2011 miasto było laureatem wyróżnienia "Lider Polskiej Ekologii", a w 2010 r. zdobyło pierwszą nagrodę w konkursie "Panteon Polskiej Ekologii".

Wyjaśnił, że w związku ze złożeniem przez miasto Gdańsk wniosku do resortu środowiska o chęć organizacji Szczytu Klimatycznego ONZ podpisany też został list intencyjny przez prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu.

"Nie chcemy (...), w tej tak fundamentalnej dla całego kraju sprawie, występować z pozycji solistów i pragniemy współpracować razem z pozostałymi ważnymi graczami naszego regionu, Gdynią i Sopotem. Gdańska aplikacja jest efektem swego rodzaju triumwiratu dla wspólnego szczytnego celu, zaprezentowania światu polskiego dorobku starań o ochronę naszej planety" - podkreślił Adamowicz w liście do ministra Szyszko.

Dokument podpisany przez prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu dotyczy "współpracy i udzielenia wsparcia w trakcie procesu aplikowania, przygotowania" oraz samej organizacji przedsięwzięcia.

"Sygnatariusze listu wspierają kandydaturę Gdańska jako miejsca zorganizowania Szczytu w roku 2018. Jednocześnie deklarują wolę ścisłej i harmonijnej współpracy w celu optymalnego zorganizowania wydarzenia oraz jego logistycznego przeprowadzenia" - stwierdzono.

Adamowicz dodał, że szacunkowy koszt organizacji wydarzenia z kasy miasta wyniósłby kilkanaście milionów złotych, przedsięwzięcie byłoby też finansowane przez budżet państwa.

Specjalistka w dziedzinie stosunków międzynarodowych Izabela Ratajczak-Juszko wyjaśniła, że w miesiącach maj lub czerwiec 2017 r. Polska będzie musiała złożyć w Sekretariacie Konwencji Klimatycznej ONZ mieszczącym się w Bonn (Niemcy) kandydatury miast, gdzie mogłaby się odbyć impreza. Głosowanie, które z miast będzie gospodarzem Szczytu Klimatycznego ONZ ma się zaś odbyć w grudniu przyszłego roku.

Szczyt Klimatyczny ONZ odbywał się do tej pory w Polsce dwukrotnie: w 2008 r. w Poznaniu oraz w 2013 r. w Warszawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.