PARTNER PORTALU
 • BGK

Szwabski: czas na prawdziwą europejską solidarność

 • pt    11 kwietnia 2016 - 13:48
Szwabski: czas na prawdziwą europejską solidarność
Stanisław Szwabski i Martin Schulz (fot.mat.prasowe)

• Stanisław Szwabski, radny Gdyni zaapelował o silniejszą współpracę międzyinstytucjonalną oraz współpracę z władzami lokalnymi i regionalnymi w celu walki z ekstremizmem.
• Władze lokalne i regionalne mogą i powinny odgrywać pewną rolę w walce z ekstremizmem - mówił Szwabski.
Na spotkaniu Konferencji Przewodniczących Europejskiego Komitetu Regionów goszczono Martina Schulza, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. W imieniu Grupy Przymierza Europejskiego powitał go jej przewodniczący Stanisław Szwabski.

- Jestem zaniepokojony i zasmucony atakami terrorystycznymi na całym świecie, w tym także w Europie gdzie ostatnio zaatakowano Brukselę. Terroryści skierowali się przeciwko Unii Europejskiej i wartościom, które ona reprezentuje. Znowu, musimy dać wyraźny sygnał jedności i wspólnoty – powiedział Szwabski.

Stanisław Szwabski podkreślił, że powinno być jasne, że integracja oraz zapobieganie radykalizacji postaw są kluczowymi strategiami w walce z terroryzmem.

- Aby walczyć z radykalizacją postaw i brutalnym ekstremizmem, należy ustanowić w pełni operacyjne mechanizmy prewencyjne. Radykalizacja jest złożonym zagadnieniem, które ma miejsce na różnych poziomach. Tak, musimy działać aktywniej w kontaktach z wielowymiarowego podejścia. Władze lokalne i regionalne mogą i powinny odgrywać pewną rolę w tym procesie. Nadszedł również czas na prawdziwą europejską solidarności – dodał radny.

Zdaniem Szwabskiego to młodzi ludzie, którzy stracili perspektywy, stają się grupą najbardziej narażoną na rekrutację przez organizacje terrorystyczne.

- UE i państwa członkowskie muszą rozwiązać problem bezrobocia i ilości osób przedwcześnie kończących naukę. Europejska młodzież niemało ucierpiała z powodu recesji i obecnie ponad 4.5 mln młodych Europejczyków jest bezrobotnych. Te liczby są alarmujące, ale jestem przekonany, że edukacja, zaangażowanie społeczne, szkolenie zawodowe, stabilne środowisko pracy może być sposobem, aby dotrzeć do młodych ludzi - dodał.

Szwabski zwrócił się z apelem do Martina Schulza aby ukierunkował prace Parlamentu w tym kierunku i wraz z Komitetem Regionów poszukać ewentualnych wariantów i alternatyw dla młodzieży.

- Bez żadnych wątpliwości – władze lokalne i regionalne są zdecydowane podjąć kluczową rolę w zapobieganiu radykalizacji. Są one pierwsze i najbardziej dotknięte tym problemem - podkreślił.

Szwabski mówił także o Schengen:

- Bez silnych zewnętrznych granic obawiam się również o strefę Schengen. Uważam, że strefa przyniosła ogromne korzyści. Jest ona w istocie wyrazem europejskich swobód na terenie Europy. Jest jednak zagrożona przez brak kontroli na granicach zewnętrznych i uważam, że należy zmierzyć się jak najszybciej z tym problemem. Musimy zacieśnić naszą współpracę międzyinstytucjonalną. Współpraca między zainteresowanymi stronami na wszystkich poziomach ma zasadnicze znaczenie.

Zdaniem radnego z Gdyni ważna jest tu rola władz lokalnych:

- To władze lokalne i regionalne mają silną pozycję w tej dziedzinie, posiadają zbiór dobrych praktyk, wolę niekonwencjonalnego myślenia oraz pracują wspólnie nad nowymi inicjatywami co może stać się potężną dźwignią w walce z ekstremizmem – dodał Szwabski.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • B28, 2016-04-12 09:48:04

  Do S.S.: Na razie zacznij od zmiany inicjałów
 • S.S., 2016-04-11 19:14:30

  Do bb: koniecznie muszę zmienić nazwisko?
 • bb, 2016-04-11 14:36:44

  Nazwisko tego radnego źle się kojarzy , szwabem zwano za okupacji hitlerowskiej wszystkich niemieckich okupantów. To raczej jest pogardliwe określenie.