PARTNER PORTALU
 • BGK

Tadeusz Cymański: 500+ to rewelacja, ale nie dla bogatych

 • parlamentary.pl    18 maja 2016 - 15:12
Tadeusz Cymański: 500+ to rewelacja, ale nie dla bogatych
Tadeusz Cymański (fot.tvparlament.pl)

Z półrocznej działalności rządu to co jest rzeczywiście najlepsze i będzie procentować w przyszłości, to program 500+. Wszystko co zrobiono dotychczas jest zdominowane przez ten program. Mam jednak swoje krytyczne uwagi do projektu, który powinien być modyfikowany – mówi Tadeusz Cymański.
Ma pan uwagi do programu 500+

Tadeusz Cymański: - Proszę zobaczyć, kto dziś dostaje 500 zł na dziecko? Wszyscy uprawnieni, którzy się zgłoszą po pieniądze. Nawet milionerzy, także politycy, którzy też do biednych nie należą. Tymczasem 500 zł ma być impulsem do posiadania dzieci dla młodych rodzin – a nie dodatkiem dla bogatych. Dlatego mówię, że niektóre szczegóły projektu trzeba zmienić. Pieniądze, które trafiają do najbogatszych, można by lepiej przeznaczyć na przedszkola. Proponowałem wprowadzenie górnego progu dochodowego, ale opinia społeczna ma głos rozstrzygający i wypada mi się pogodzić z wynikiem konsultacji społecznych. Żałuję, bo mam inne zdanie.

Ale to nie zmienia mojej opinii o programie. Myślę, że to rzecz wiekopomna, i choć to wielkie słowo, ma olbrzymie znaczenie i pasuje do tego programu.

Nie wszyscy są takiego zdania. Słychać obawy, że budżet może w przyszłości tego nie wytrzymać.

- W wypowiedziach krytyków pomysłu, zwłaszcza tych zamożnych, dopatruję się ironii i szyderstwa Jeżeli spojrzymy na całą politykę społeczną, socjalną wszystkich ekip przez ostatnie 27 lat, to nie ma takiego porównania. Nie ma do czego porównywać. Obecny system zasiłków jest mały, słaby, karłowaty, rachityczny. System wpierania dzieci 500 + wprowadzony został nie zamiast zasiłków rodzinnych tylko oprócz nich, dodatkowo.

Zobaczymy oczywiście na ile przełoży się to na demografię, bo o to chodzi i w tym jest nadzieja i temu cały ten front walki powinien służyć. Inne sprawy, choćby nawet najwspanialsze i najlepsze są w cieniu programu 500+.

Cała rozmowa na parlamentarny.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • onaa, 2016-05-19 07:59:52

  Do paweł: taaaak bo dzieci robi się na zawołanie... i na zamówienie od razu bliźniaki.
 • paweł, 2016-05-18 16:06:51

  Do onaa: jeśli zrobicie dwójkę dostaniecie 1000 zł miesięcznie, przy obecnych zarobkach.
 • onaa, 2016-05-18 15:33:43

  Uważam, że powinien być jakiś próg dochodowy, a w to miejsce powinno się dostawać pieniądze na pierwsze dziecko. Nie mam dzieci, ale myślę, że dobrą zachętą byłoby gdybym dostała 500 zł na pierwsze dziecko. Ale niestety z mężem zarabiamy niewiele ponad minimalne wynagrodzenie i sie nie załapiemy:( W...iec gdzie te zwiększenie dzietności w Polsce? Chyba powinno sie zachęcać, tych co jeszcze nie mają albo się martwią się, że im nie starczy... Nie rozumiem idei tego programu.... A bogaci sie cieszą..  rozwiń