PARTNER PORTALU
  • BGK

Tarnogórskie podziemia na liście UNESCO?

  • JL    2 lutego 2016 - 08:01
Tarnogórskie podziemia na liście UNESCO?
UNESCO zadecyduje, czy wpisać tarnogórskie podziemia na listę światowego dziedzictwa. Fot. Mat. prasowe

Rząd złożył wniosek do UNESCO o wpisanie tarnogórskich podziemi na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego.
Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, tarnogórskie podziemia będą pierwszym obiektem z woj. śląskiego na tej liście.

Przed wysłaniem tarnogórskiej aplikacji do paryskiej siedziby UNESCO dokumenty przygotowane przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej podpisała w imieniu szefa resortu kultury podsekretarz stanu i jednocześnie generalny konserwator zabytków dr Magdalena Gawin.

Pod koniec lutego UNESCO potwierdzi czy złożona przez państwo polskie aplikacja jest kompletna pod względem formalnym. W drugiej połowie roku rozpocznie się weryfikacja nominowanych obiektów (28) przez komitet światowego dziedzictwa UNESCO. Ich decyzję poznamy za 18 miesięcy, czyli w czasie wakacji roku 2017.

Prace nad wnioskiem trwały wiele lat. W przedsięwzięciu zainicjowanym i prowadzonym przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej uczestniczył zespół polskich i zagranicznych ekspertów. Prace monitorował i opiniował Narodowy Instytut Dziedzictwa, który nadzoruje wszystkie polskie nominacje do UNESCO.

Tarnogórska kandydatura to pod kątem zarządzania najbardziej skomplikowana aplikacja w historii polskich starań o wpis na tę prestiżową listę. Chodzi nie tylko o liczbę obiektów, ale także o ich formę właścicielską.

Oprócz Skarbu Państwa właścicielami i zarządcami działek, na których leżą poszczególne obiekty są urzędy miast Tarnowskie Góry i Bytom, gmina Zbrosławice, powiat tarnogórski, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, właściciele prywatni, nadleśnictwo Brynek, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach oraz Polskie Koleje Państwowe.

Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi jest największą i najważniejszą historycznie kopalnią ołowiu, srebra i cynku w Polsce, wraz z zintegrowanym, podziemnym systemem gospodarowania wodą, który zawiera pionierski system zaopatrywania w wodę, największy tego rodzaju na świecie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • działaczka społeczna, 2016-02-02 11:43:08

    Brawo Tarnowskie Góry i ich sąsiedzi!!!Podziwu godna inicjatywa organizacji pozarządowej oraz osiągnięty cel współpracy wielu ogniw. Pozazdrościć. Znam Tarnowskie Góry, ich kartę historyczną, ale o takich faktach nie wiedziałam. Gratuluję i szczerze zazdroszczę oraz trzymam kciuki za szczęśliwy fina...ł. To co już Państwo zrobiliście jest ogromnym sukcesem i przykładem godnym naśladowania.  rozwiń