PARTNER PORTALU
  • BGK

Tarnowskie Góry, lista światowego dziedzictwa UNESCO. Kopalnia srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga mają poparcie posłów

  • pt    30 kwietnia 2017 - 08:17
Tarnowskie Góry, lista światowego dziedzictwa UNESCO. Kopalnia srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga mają poparcie posłów
Kolania srebra (fot.tarnowskiegory.pl)

W Tarnowskich Górach odbyło się wyjazdowe posiedzenia sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Rozmawiano o wsparciu dla miasta w staraniach o wpisanie tamtejszych zabytków pogórniczych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
• Posłowie wesprą starania Tarnowskich Gór o wpisanie na listę UNESCO.

• W Warszawie zorganizowana zostanie prezentacja, która pokaże starania miasta o wpis na listę zagranicznym ambasadorom.

• O promocji miast i regionów będziemy rozmawiać podczas panelu Przemysł czasu wolnego w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w Katowicach w dniach 10-12 maja.

 - Zamierzamy skierować postulat do Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz resortu sportu i turystyki, aby podjęły wzmożone działania wobec ambasadorów państw, które w lipcu tego roku zdecydują o wpisie tarnogórskich obiektów pogórniczych na listę UNESCO. Konieczna jest promocja naszego wniosku i przedstawienie jego rangi – zadeklarował przewodniczący sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Ireneusz Raś podczas wyjazdowego posiedzenia komisji w sali sesyjnej tarnogórskiego Ratusza.

W czasie posiedzenia zaproponowano, aby ambasadorowie RP złożyli wizyty w ministerstwach kultury tych krajów, które są członkami Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO i przedstawili założenia tarnogórskiej kandydatury.

Zdecydowano również, że w Warszawie zorganizowana zostanie prezentacja, która pokaże starania miasta o wpis na listę zagranicznym ambasadorom.

- Musimy pokazać naszą determinację - podkreślił Raś.

Efektem spotkania będzie dezyderat do szefów polskiej dyplomacji a także resortów: sportu i turystyki oraz spraw zagranicznych, aby w obszarze kultury i polityki zagranicznej podjąć działania zmierzające do tego, aby podczas posiedzenia komitetu UNESCO w lipcu tego roku w Krakowie zapadła pozytywna decyzja dla Tarnowskich Gór.

Zbigniew Pawlak, asystent burmistrza ds. UNESCO i jednocześnie wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przekonywał członków komisji o światowej randze  tarnogórskich obiektów pogórniczych.

Swoje wystąpienie rozpoczął od piosenki o tarnogórskim górnictwie, pojawiającej się w filmie „Perła w koronie” Kazimierza Kutza. Podkreślił, iż przez cztery stulecia górnictwo tarnogórskie wydrążyło tysiące szybów i 150 kilometrów chodników. Tutejszy przemysł budowali przedstawiciele różnych narodowości. O unikalności tarnogórskiej kandydatury świadczy skala wydobycia rud srebra i ołowiu w XVI wieku oraz rud cynkowych w wieku XIX. Dodatkowo zastosowane tutaj systemy odwadniania wyrobisk i dostarczania wody pogórniczej do celów spożywczych są pionierskimi rozwiązaniami w skali świata.

W czasie dwudniowej wizyty goście zobaczyli dwa obiekty, które stanowią wyjątkową wartość - Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga. W sumie we wniosku o wpis na listę UNESCO pojawia się ich aż 28.

 - To trudny wniosek - obejmuje dwa segregatory i ponad tysiąc stron. Obiekty należą do różnych właścicieli. To zadanie, aby zjednoczyć ich wokół jednej idei i wspólnie zarządzać tym dziedzictwem, jest niezwykle trudne. Proszę o zaangażowanie w tę ideę, byśmy wszyscy mogli szczycić się tym, że ochronimy nasze dziedzictwo - zwrócił się do parlamentarzystów Zbigniew Pawlak.

Zdaniem posła Tomasza Głogowskiego wizyta parlamentarzystów to wyrazisty sygnał wsparcia tarnogórskich starań o wpis na listę UNESCO. W jego opinii jedynym podmiotem, który nie zaangażował się tak jak mógłby jest MSZ.

- Najważniejszym kryterium są kryteria merytoryczne, ale ostatni etap to polityka. W 20 krajach, które decydują o wpisie polski ambasador powinien poprosić Ministra Kultury o poparcie naszego wniosku - zasugerował.

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.