PARTNER PORTALU
  • BGK

Te miasta najlepiej zarządzają przestrzenią

  • pt    23 września 2016 - 15:22
Te miasta najlepiej zarządzają przestrzenią
Gdańsk został Liderem Zrównoważonego Gospodarowania Przestrzenią (fot.gdansk.pl)

• Osiem miast otrzymało w tym roku tytuł Lidera Zrównoważonego Gospodarowania Przestrzenią w drugiej edycji konkursu zorganizowanego przez Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa.
• Grand Prix otrzymał Gdańsk - za dbałość o rozwój i mądre gospodarowanie przestrzenią.
Kapituła Ogólnopolskiego Konkursu Miast wyłoniła zwycięzców spośród 33 miast, które nadesłały swoje aplikacje do konkursu.

Zdecydowano o niestopniowaniu miejsc, jednak przyznano nagrodę główną - Grand Prix. Otrzymał ją Gdańsk, za –jak to określono - za dbałość o rozwój i mądre gospodarowanie przestrzenią.

Laureaci

Miasta na prawach powiatu

*Bytom - za wszechstronne działania na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, w których rewitalizacja, w szczególności zdegradowanych terenów pokopalnianych, odgrywa kluczową rolę w dążeniu do poprawy jakości życia w mieście.

*Gdynia - za równoważenie rozwoju przestrzennego i skoncentrowanie najważniejszych działań rewitalizacyjnych w miejscach najbardziej społecznie pożądanych.

*Rybnik - za włączenie rewitalizacji w nurt przemyślanej polityki przestrzennej miasta, a także za ożywienie śródmieścia, dzięki czemu stało się ono przyjazną dla mieszkańców przestrzenią publiczną.

Miasta powiatowe

*Bolesławiec - za szczególną dbałość o rozwój przestrzeni miasta, w tym o zachowanie i ochronę dziedzictwa kulturowego poprzez skuteczne działania rewitalizacyjne, a także za wdrożenie systemu informacji przestrzennej, który pozwala mieszkańcom aktywnie współdecydować o przestrzeni miasta.

*Ełk - za optymalny rozwój przestrzenny miasta, a także racjonalne wykorzystanie rewitalizacji do tworzenia wysokiej jakości przestrzeni dla mieszkańców, turystów i inwestorów.

*Oświęcim - za prowadzenie konsekwentnej i rozważnej polityki przestrzennej, skuteczne działania rewitalizacyjne, które przyczyniają się do poprawy jakości przestrzeni publicznych oraz wspomagają zmianę wizerunku miasta w oczach turystów.

Gminy miejskie

*Aleksandrów Łódzki - za rozwój przestrzenny miasta, dzięki któremu stale wzrasta komfort życia mieszkańców, a poprzez udane rewitalizacje poprawia się jakość miejskich przestrzeni publicznych.

Zasadniczy cel konkursu to Identyfikacja i promocja miast dbających o zasadę zrównoważonego rozwoju w gospodarowaniu przestrzenią, a także kreowanie pozytywnego wizerunku władz samorządowych dbających o zrównoważone planowanie rozwoju przestrzennego.

Organizatorom zależy również na wzmocnieniu profesjonalizmu i podniesieniu kompetencji administracji w zakresie zarządzania przestrzenią miast, podniesieniu rangi problematyki gospodarowania przestrzenią w zarządzaniu miastami oraz promowaniu planowania i zarządzania przestrzenią z szerokim udziałem społecznym.

Ważną funkcją konkursu jest pomoc w wymianie doświadczeń pomiędzy miastami na temat metod zrównoważonego gospodarowania przestrzenią.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.