PARTNER PORTALU
  • BGK

Te miasta są najbardziej atrakcyjne dla biznesu

  • przegląd prasy/Forbes    29 maja 2014 - 12:59
Te miasta są najbardziej atrakcyjne dla biznesu

Warszawa, Poznań i Wrocław to najbardziej atrakcyjne do inwestowania z polskich miast - wynika z rankingu „Forbesa" i Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej pt. "Miasta atrakcyjne dla biznesu".
Warszawa, lider zestawienia, znów powiększyła przewagę nad kolejnymi miastami w rankingu i jej pozycja pozostaje niezagrożona.

Nie znaczy to jednak, że władze stolicy mają powody, aby spocząć na laurach.

Drugie miejsce w zestawieniu utrzymał Poznań,poprawiając wynik w rankingu o niemal 1 punkt. Atrakcyjność inwestycyjna stolicy Wielkopolski rośnie, a korzystają na tym także miejscowości położone w orbicie miasta. W ubiegłym roku w pobliskich Sadach (gmina Tarnowo Podgórne) postanowił zainwestować amerykański gigant Amazon, a we Wrześni– Volkswagen.

Popularnością wśród inwestorów wciąż cieszy się także Wrocław.

Stolica Dolnego Śląska w tegorocznym rankingu miast atrakcyjnych dla biznesu awansowała do pierwszej trójki (z 5. miejsca w ubiegłym roku).

Chętnych do inwestowania we Wrocławiu i okolicy, zarówno tych już obecnych w mieście, jak i zupełnie nowych, nie brakuje.

W 2013 r. nowy zakład we Wrocławiu otworzył fiński koncern Walki Group, producent opakowań konsumenckich i laminatów. Pole do nowej działalności znajdują również hotelarze. W ubiegłym roku powstał tu trzeci w Polsce hotel sieci B&B, a w II kwartale 2014 r. rozpoczęła się budowa pięciogwiazdkowego hotelu sieci Hilton.

W grupie dużych miast na pozycję miast lidera wysunęła się Gdynia, spychając Rzeszów na drugie miejsce. Oba ośrodki poprawiły ubiegłoroczne wyniki, ale to Gdynia dokonała większego skoku.

Korzystne warunki klimatyczne i bliskość portu, który w 2013 roku zaliczył rekordową w swej historii liczbę przeładowanych towarów (17,7 mln ton) i zamierza inwestować w rozbudowę, będą tu ważnymi atutami.

– Mamy to szczęście, że Gdynia od samych swoich początków pełni funkcję polskiego okna na świat. Dla przedsiębiorców liczy się strategiczne położenie – uważa Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Rzeszów  wyróżnia się na tle kraju nowatorstwem. To w stolicy Podkarpacia pojawiły się pierwsze w Polsce rowery miejskie, a władze mają już plany wprowadzenia w komunikacji miejskiej pociągów jednoszynowych, które będą poruszały się nad ziemią na specjalnych estakadach. To rozwiązanie tańsze niż metro.

– Podglądamy, co dzieje się na świecie, i czerpiemy wzorce -  mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Wielką trójkę rankingu dużych miast, podobnie jak przed rokiem, zamyka Bielsko-Biała, a tuż za nią znalazł się Olsztyn, który awansował o dwa miejsca w stosunku do zestawienia z ub.roku.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.