PARTNER PORTALU
  • BGK

Teatr STU, Kraków: Krzysztof Jasiński w piątek ogłosi swojego następcę

  • PAP/jm    17 lutego 2016 - 21:52
Teatr STU, Kraków: Krzysztof Jasiński w piątek ogłosi swojego następcę
Krzysztof Jasiński, założyciel i dyrektor Teatru STU w Krakowie. (fot. youtube)

Krzysztof Jasiński, założyciel i dyrektor Teatru STU w Krakowie, w piątek (19 lutego) - w krakowskim magistracie podczas uroczystości z okazji 50-lecia STU - ogłosi swojego następcę.
Jasiński jest dyrektorem Teatru STU nieustannie od 50 lat. Nie chciał zdradzić nazwiska osoby, która przejmie jego funkcje. - Ja mam tę - jak myślę wspaniałą zaletę - że nie mówię przez sen. Bo gdybym mówił przez sen, to (Beata, jego żona i aktorka STU - PAP) Rybotycka wiedziałaby - odpowiedział zapytany o nazwisko następcy.

Podczas środowej konferencji prasowej Jasiński dodał, że chciałby, by jego następca wiedział, że siła Teatru STU polega na jego tradycji i że chce, by ta osoba "robiła teatr następnego pokolenia".

Obecnie Jasiński pełni funkcję dyrektora artystycznego w teatrze, a dyrektorem naczelnym jest Tadeusz Konieczny. Obaj - jak wyjaśnił Jasiński - mają odejść ze STU 1 stycznia 2018. Do tego czasu Jasiński wciąż będzie w Teatrze i będzie wpływał na swojego następcę, czuwał nad tym, by przygotowywał on odpowiedni repertuar. Wraz ze swoim następcą i z Koniecznym będzie też szukał nowych kadr, które od 2018 r. poprowadziłyby instytucję.

W trakcie piątkowej uroczystości w magistracie zostaną wręczone nagrody dla najbardziej zasłużonych artystów i pracowników Teatru. W tym samym dniu w STU odbędzie się także premiera "Rewizora", którego Krzysztof Jasiński wyreżyserował specjalnie na jubileusz. W komedii zrealizowanej na podstawie utworu Mikołaja Gogola wystąpią m.in. Beata Rybotycka, Dariusz Gnatowski.

Na sobotę (20 lutego) zaplanowano z kolei spotkanie "Rodziny STU". Wezmą w nim udział artyści związani z krakowską sceną. Uroczystość uświetni koncert trębacza Tomasza Stańki, który przed laty w działającym przy Teatrze STUdiu nagrywał swoje płyty. Jazzman zagra ponownie w niedzielę podczas otwartego dla szerokiej widowni koncertu. Razem ze Stańko wystąpią: Fin Alexi Tuomarila (pianino) oraz dwóch Amerykanów: Gerald Cleaver (perkusja) i pochodzący z Wysp Dziewiczych Reuben Rogers (kontrabas).

Ważnym wydarzeniem w jubileuszowym sezonie Teatru STU jest prezentacja tryptyku "Wędrowanie" wg Stanisława Wyspiańskiego. Spektakl - jak podał Teatr - jest pierwszą w historii polskiego teatru łączną prezentacją trzech dramatów poety: "Wesela", "Wyzwolenia" i "Akropolis".

Patronat nad obchodami 50-lecia objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Halina, 2016-02-18 10:48:46

    Pamiętam ich wspaniałe występy na FAMIE w 1975 r. Wtedy już byli wielcy i posiadali b.dobrą markę, jakby to dziś określić. Dla mnie już wtedy byli legendą. Serdecznie gratuluję i życzę wielu wspaniałych Jubileuszy. Pozostaję z niezmiennym szacunkiem dla Zespołu Teatru i Jego Dyrekcji - niegdysiejsza... studentka Uniwersytetu Warszawskiego obsługująca Biuletyn Prasowy Fama 1975  rozwiń