PARTNER PORTALU
  • BGK

TNS: Ponad jedna trzecia Polaków nie pamięta swojego numeru PESEL

  • pt/pap    30 września 2016 - 15:43
TNS: Ponad jedna trzecia Polaków nie pamięta swojego numeru PESEL
Prawie co czwartemu użytkownikowi kart płatniczych (23 proc.) zdarzyło sięzapomnieć swój kod PIN i mieć z tego powodu kłopoty (fot.fotolia)

• Ponad jedna trzecia Polaków nie pamięta swojego numeru PESEL - wynika z badania TNS Polska.
• Mniejsze problemy mamy z zapamiętaniem kodu PIN do kart płatniczych - niespełna jedna czwarta respondentów przyznaje, że zdarzyło im się zapomnieć swój PIN.
Większość Polaków (63 proc.) pamięta swój numer PESEL. Jednak tylko 43 proc. pamięta go na tyle dobrze, że nie musi go sprawdzać; jedna piąta ankietowanych (20 proc.), choć pamięta swój PESEL, to na wszelki wypadek sprawdza w dowodzie.

Ponad jedna trzecia Polaków (37 proc.) nie pamięta swojego numeru PESEL.

Najlepszą pamięcią mogą się pochwalić osoby w młodym i średnim wieku (20-49 lat), osoby z wykształceniem średnim i wyższym, mieszkańcy największych miast (powyżej 500 tys. mieszkańców) - wśród nich ponad połowa pamięta PESEL i nie musi zaglądać do dowodu.

Jak wynika z badania, łatwiej zapamiętać PIN - zdecydowana większość użytkowników kart płatniczych (81 proc.) pamięta kody do wszystkich kart, z których korzysta. Więcej niż trzy czwarte respondentów (77 proc.) nie przypomina sobie sytuacji, w której zapomnieliby PIN.

Kod PIN

Prawie co czwartemu użytkownikowi kart płatniczych (23 proc.) zdarzyło się jednak zapomnieć swój kod PIN i mieć z tego powodu kłopoty. Równie często dzieje się to przy korzystaniu z bankomatu (10 proc.), jak i przy płaceniu w sklepie lub w innym miejscu (9 proc.).

Co ciekawe, to mężczyznom nieco częściej niż kobietom zdarza się zapomnieć PIN (13 proc. wobec 8 proc.), podobnie jak i osobom w wieku ponad 60 lat niż młodszym (18 proc. wobec 14 proc. dla ogółu).

14 proc. badanych pamięta PIN-y tylko do tych kart, których obecnie używa, pozostałe sprawdza w notatkach.

Tylko nieliczni ankietowani (5 proc.) przyznają, że nie pamiętają żadnego PIN-u i w razie potrzeby zaglądają do notatek.

Badanie przeprowadzono w dniach 9-14 września br., na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1059 mieszkańców Polski w wieku co najmniej 15 lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.