PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń. Porozumienie 23 organizacji o współpracy na rzecz Wisły

  • pt/pap    29 kwietnia 2017 - 18:19
Toruń. Porozumienie 23 organizacji o współpracy na rzecz Wisły
Wisła w Toruniu (fot.toun.pl)

Akt współpracy na rzecz Wisły podpisały w sobotę w Toruniu 23 organizacje z województwa kujawsko-pomorskiego. Symbolicznego parafowania dokumentu dokonano na drewnianych łodziach na środku rzeki. Porozumienie ma zaowocować integracją środowiska wiślanego.
"Potrzebna jest nam rzeka, potrzebny jest nam jej potencjał. Przekonany jestem, że w naszym mieście to ożywienie związanie z Wisłą pozostanie przez wiele lat. To bardzo odważne - wypłynąć na rzekę w tak zimną i wietrzną pogodę, ale cóż to dla wodniaków - ludzi odważnych. Nie byłoby Torunia, gdyby nie Wisła. Teraz jest czas przywracania tej rzeki nam - Polsce i Polakom. Zbyt rzadko zaglądaliśmy nad Wisłę w ostatnich latach" - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Włodarz miasta wielokrotnie powtarzał, że położenie miasta nad Wisłą jest niezwykle ważne dla rozwoju gospodarki toruńskiej i regionalnej.

"Porozumienie ma zaowocować wspólną współpracą na rzecz rzeki Wisły - nie tylko w Roku Rzeki Wisły. (...) Już trzeciego maja odbędzie się pierwsze Toruńskie Forum Wiślane. Nie chcemy, żeby był to tylko symbol, ale zaczyn realnego współdziałania. (...) Razem możemy zrealizować wiele wydarzeń i przybliżyć ludziom Wisłę, która jest obecna w naszym otoczeniu od zawsze, ale nie wszyscy o niej wiele wiemy" - podkreślił Aleksander Zmuda-Trzebiatowski z Fundacji Zamek Dybów i Gród Nieszawa.

Wiceprezes Kujawsko-Dobrzyńskiej Organizacji Turystycznej Marcin Karasiński dodał, że "celem sobotniego spotkania jest integracja środowisk, które na Wiśle działają i kochają rzekę".

"Najważniejszym dla nas wydarzeniem tegorocznych obchodów Roku Rzeki Wisły będzie Festiwal Rzeki Wisły, czyli zlot tradycyjnych łodzi rzecznych z Polski i zagranicy. Chodzi o kultywowanie tradycji wiślanej. Będzie to połączone z festiwalem piosenki żeglarskiej i ginących zawodów związanych z rzeką. Drugim ważnym wydarzeniem będą regaty na odcinku pomiędzy Włocławkiem a Bydgoszczą. To najstarsza impreza tego typu w Polsce, gdyż rozgrywane od 1936 roku. Ich renesans, po różnych kolejach losu, nastąpił w latach 90. XX wieku" - uzupełnił Karasiński.

W ubiegłym tygodniu w Toruniu zakończył się 17. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, którego tematem przewodnim była w 2017 r. rzeka Wisła. Jako motyw przewodni wybrana została nieprzypadkowo, gdyż w całym kraju, zgodnie z uchwałą Sejmu RP, obchodzony jest rok Wisły.

W Toruniu w październiku 2016 r. odbyła się jego uroczysta inauguracja, która zorganizowana została w 550. rocznicę II pokoju toruńskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.