PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń rozpocznie Rok Rzeki Wisły

  • pt    12 października 2016 - 15:24
Toruń rozpocznie Rok Rzeki Wisły
Rok Rzeki Wisły rozpocznie się w Toruniu (fot.torun.pl)

Rokiem Rzeki Wisły ogłoszono co prawda 2017, ale już 19 października w Toruniu odbędzie się uroczysta inauguracja tego wydarzenia.
Dlaczego inaugurację zaplanowano właśnie w Toruniu? Ponieważ Rok Rzeki Wisły i związane z nim imprezy wpisują się w obchodzoną w tym roku 550. rocznicę II pokoju toruńskiego – wydarzenia ściśle związanego z historią Wisły, handlu rzecznego i stosunków polsko-krzyżackich.

Do tradycji wiślanych spływów nawiąże orszak drewnianych łodzi tradycyjnych, które w dniach 15-18 października przypłyną drogą rzeczną do Torunia na inaugurację Roku Rzeki Wisły.

W środę, 19 października w Dworze Artusa odbędzie się uroczysta sesja inaugurująca ogólnopolskie obchody Roku Rzeki Wisły.

Żegluga wiślana

Będą na niej obecni goście m.in. dr Bruno Platter, Wielki Mistrz Zakonu Najświętszej Marii Panny, Robert Jankowski - sekretarz generalny Społecznego Komitetu Roku Rzeki Wisły, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Prof. Roman Czaja z toruńskiego UMK opowie o historii i wpływie II pokoju toruńskiego na rozwój żeglugi wiślanej, a Marcin Karasiński, wiceprezes Kujawsko-Dobrzyńskiej Organizacji Turystycznej - o programie wydarzeń przygotowanych przez poszczególne regiony na Rok Rzeki Wisły 2017.
Poczta Polska zaprezentuje zaś tego dnia kartkę wydaną z tej okazji - z okolicznościowym datownikiem.

Regaty na Wiśle

Po południu na Wiśle zostaną rozegrane regaty ósemek w których rywalizować będą zawodnicy z Torunia i oczywiście z Bydgoszczy.

Zaplanowana jest także widowiskowa inscenizacja zaprzysiężenia II pokoju toruńskiego w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych.

W Ratuszu Staromiejskim zostanie otwarta ekspozycja "II traktat toruński 1466. 550. rocznica podpisania dokumentu pokojowego”, na której można będzie zobaczyć oryginał dokumentu II pokoju toruńskiego. Zaś w Bibliotece Uniwersyteckiej prezentowane będą znajdujące się w jej zbiorach świadectwa tradycji o II pokoju toruńskim.

Toruńską inaugurację obchodów Roku Rzeki Wisły zakończy 20 października 2016 r. spotkanie na temat "II pokój toruński w polskiej i niemieckiej pamięci historycznej" z udziałem Wielkiego Mistrza Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.