PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń uczy tolerancji

  • JL    16 listopada 2016 - 08:04
Toruń uczy tolerancji
Toruń od 16 do 23 listopada organizuje Toruński Tydzień Tolerancji. Fot. Pixabay.com

Toruń zabiera głos w sprawie tolerancji. Od 16 do 23 listopada 2016 r. trwać będzie Toruński Tydzień Tolerancji.
16 listopada to Międzynarodowy Dzień Tolerancji – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Jak mówi prezydent Michał Zaleski inicjatywa spowodowana była pogłębiającymi się zjawiskami nietolerancji, przemocy, nacjonalizmu, rasizmu i antysemityzmu, jakim towarzyszy marginalizacja i dyskryminacja mniejszości narodowej.

Po wydarzeniach z nocy z 7 na 8 października, kiedy doszło do kolejnego, rasistowskiego ataku na studentów tureckich przebywających w mieście w ramach programu Erasmus, prezydent Torunia Michał Zaleski polecił zorganizowanie dodatkowych patroli straży miejskiej oraz uzgodnił warunki takich patroli z policją.

Codziennie od 20.00 do 5.00 teren starówki patrolują dodatkowo dwa patrole mieszane (policja + straż miejska) i jeden patrol nieumundurowany, zmotoryzowany, a w weekend dołącza jeszcze jeden patrol prewencyjny. Pieniądze na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie gminy. Miasto przeprowadzi też szkolenia dla operatorów miejskiego monitoringu, żeby podnieść ich kwalifikacje i jeszcze mocniej uczulić ich na zachowania warte obserwacji i reakcji.

– Samo zwiększenie środków bezpieczeństwa nic nie da. Trzeba zacząć od podstaw, od edukacji –podkreśla prezydent Torunia Michał Zaleski. – Atakowała młodzież w wieku od 15 do 20 lat, więc to tu trzeba rozpocząć działania przybliżające hasło tolerancja. Nie ma lepszego momentu, by mówić o szacunku dla obcokrajowców i odmiennych kultur niż nadchodzący 16 dzień listopada – Międzynarodowy Dzień Tolerancji.

W tym czasie w szkołach zorganizowane zostaną zajęcia pozalekcyjne dla uczniów dotyczące przeciwdziałania przemocy, a w szczególności poświęcone zagadnieniom tolerancji i szacunku. Przeprowadzone zostaną także szkolenia dla nauczycieli, żeby podnosić ich wiedzę w tym temacie.

Ogłoszone zostały także dwa konkursy dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych: na spot i na plakat promujący ideę równości, równego traktowania, akceptacji, tolerancji, szacunku, integracji, optymizmu i uśmiechu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.