PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń ustala budżet partycypacyjny

  • PAP    12 kwietnia 2013 - 13:02
Toruń ustala budżet partycypacyjny

W piątek w Toruniu rozpoczęło się głosowanie w sprawie przedsięwzięć, które – zdaniem mieszkańców miasta – powinny zostać zrealizowane w ramach budżetu partycypacyjnego. W 2013 roku na inwestycje zaproponowane przez mieszkańców miasto wyda dwa miliony złotych.
„Od tej pory wszystko zależy od mieszkańców. Każdy torunianin, który ukończył 16 lat, może głosować na zadania, które - jego zdaniem - są najbardziej potrzebne" - powiedziała skarbnik miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz.

Według definicji urzędu, „torunianin", to nie tylko osoba zameldowana w tym mieście, ale także taka, która przebywa fizycznie w Toruniu przez ponad 183 dni w roku, ucząc się tu lub pracując.

Flisykowska-Kacprowicz poinformowała, że „lista zadań sporządzona została na podstawie wniosków składanych do budżetu, kierowanych na bieżąco do magistratu oraz zgłaszanych w czasie spotkań prezydenta Torunia z mieszkańcami".

„Propozycji otrzymaliśmy ponad dwieście, z czego wybranych zostało 28, o łącznej szacowanej wartości 5,57 mln zł - tylko takich, które są możliwe do zrealizowania w tym roku" - powiedziała skarbnik miasta.

Mieszkańcy mogą głosować nie tylko za pośrednictwem internetu, ale także poprzez wrzucanie ankiet do urn umieszczonych w punktach informacyjnych urzędu miasta oraz w salach obsługi interesantów w wydziałach ewidencji i rejestracji oraz spraw administracyjnych.

Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia przypomniała, że dla osób, które będą chciały dopytać o szczegóły zorganizowane zostaną dwa dyżury konsultacyjne: 18 i 23 kwietnia 2013 r. w godz. 16-19 w Punkcie Informacyjnym Urzędu Miasta Torunia przy Wałach gen. Sikorskiego 8.

Głosowanie potrwa do 30 kwietnia 2013 r.

„Każdy mieszkaniec może wypełnić tylko jedną ankietę, nie musi przy tym podawać personaliów, a jedynie adres zamieszkania i pesel. Liczenie głosów potrwa kilka dni. Lista projektów, które uzyskały największą liczbę głosów, zostanie opublikowana 10 maja, a zaraz potem będzie można przystąpić do ich realizacji" - zaznaczyła rzeczniczka.

W piątek listę zadań udostępniono na stronie internetowej urzędu miasta www.torun.pl/2miliony.

Większość zaproponowanych projektów dotyczy budowy dróg lokalnych, ale jest tam także propozycja budowy placu zabaw, ścieżki rekreacyjnej w parku, wybiegu dla psów, miejsc parkingowych czy zagospodarowanie terenów zieleni.

Zgodnie z regulaminem wybrane do realizacji zostaną projekty, które uzyskają najwięcej głosów mieszkańców - aż do wyczerpania puli 2 mln zł przeznaczonych na finansowanie tych zadań.

„Wartości projektów zostały ustalone na poziomie kosztorysów, a te bywają wyższe niż kwoty osiągane w przetargach. Jest więc szansa, że zostanie trochę pieniędzy i będzie można zrealizować dalsze projekty z listy rezerwowej" - zaznaczył prezydent Torunia Michał Zaleski.

Nad pilotażowym programem budżetu partycypacyjnego od początku roku pracował powołany przez prezydenta Torunia 17-osobowy zespół. W jego skład weszli przedstawiciele rady miasta, rad okręgów, organizacji pozarządowych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Urzędu Miasta Torunia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • pllo, 2013-04-12 16:34:16

    Zdecydowanie popieram tą formę obywatelskiego samostanowienia. W niczym nie jesteśmy gorsi od naszych parlamentarnych emanacji. Może w końcu przyjdzie czas że staną się zbędni o co tak skutecznie od zawsze zabiegają. Przy politycznym podziale rynku rządów koń może z powodzeniem zasiadać w każdym cie...le społeczny, byle tylko kopyto w opdpowiednim czasie umieść musiał. W PSL-u jak pamiętamy jednemu wybrańcowi oststnio kopytka zupełnie się pomieszały  rozwiń