PARTNER PORTALU
 • BGK

Toruń ustala budżet partycypacyjny

 • PAP    12 kwietnia 2013 - 13:02
Toruń ustala budżet partycypacyjny

W piątek w Toruniu rozpoczęło się głosowanie w sprawie przedsięwzięć, które – zdaniem mieszkańców miasta – powinny zostać zrealizowane w ramach budżetu partycypacyjnego. W 2013 roku na inwestycje zaproponowane przez mieszkańców miasto wyda dwa miliony złotych.
„Od tej pory wszystko zależy od mieszkańców. Każdy torunianin, który ukończył 16 lat, może głosować na zadania, które - jego zdaniem - są najbardziej potrzebne" - powiedziała skarbnik miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz.

Według definicji urzędu, „torunianin", to nie tylko osoba zameldowana w tym mieście, ale także taka, która przebywa fizycznie w Toruniu przez ponad 183 dni w roku, ucząc się tu lub pracując.

Flisykowska-Kacprowicz poinformowała, że „lista zadań sporządzona została na podstawie wniosków składanych do budżetu, kierowanych na bieżąco do magistratu oraz zgłaszanych w czasie spotkań prezydenta Torunia z mieszkańcami".

„Propozycji otrzymaliśmy ponad dwieście, z czego wybranych zostało 28, o łącznej szacowanej wartości 5,57 mln zł - tylko takich, które są możliwe do zrealizowania w tym roku" - powiedziała skarbnik miasta.

Mieszkańcy mogą głosować nie tylko za pośrednictwem internetu, ale także poprzez wrzucanie ankiet do urn umieszczonych w punktach informacyjnych urzędu miasta oraz w salach obsługi interesantów w wydziałach ewidencji i rejestracji oraz spraw administracyjnych.

Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia przypomniała, że dla osób, które będą chciały dopytać o szczegóły zorganizowane zostaną dwa dyżury konsultacyjne: 18 i 23 kwietnia 2013 r. w godz. 16-19 w Punkcie Informacyjnym Urzędu Miasta Torunia przy Wałach gen. Sikorskiego 8.

Głosowanie potrwa do 30 kwietnia 2013 r.

„Każdy mieszkaniec może wypełnić tylko jedną ankietę, nie musi przy tym podawać personaliów, a jedynie adres zamieszkania i pesel. Liczenie głosów potrwa kilka dni. Lista projektów, które uzyskały największą liczbę głosów, zostanie opublikowana 10 maja, a zaraz potem będzie można przystąpić do ich realizacji" - zaznaczyła rzeczniczka.

W piątek listę zadań udostępniono na stronie internetowej urzędu miasta www.torun.pl/2miliony.

Większość zaproponowanych projektów dotyczy budowy dróg lokalnych, ale jest tam także propozycja budowy placu zabaw, ścieżki rekreacyjnej w parku, wybiegu dla psów, miejsc parkingowych czy zagospodarowanie terenów zieleni.

Zgodnie z regulaminem wybrane do realizacji zostaną projekty, które uzyskają najwięcej głosów mieszkańców - aż do wyczerpania puli 2 mln zł przeznaczonych na finansowanie tych zadań.

„Wartości projektów zostały ustalone na poziomie kosztorysów, a te bywają wyższe niż kwoty osiągane w przetargach. Jest więc szansa, że zostanie trochę pieniędzy i będzie można zrealizować dalsze projekty z listy rezerwowej" - zaznaczył prezydent Torunia Michał Zaleski.

Nad pilotażowym programem budżetu partycypacyjnego od początku roku pracował powołany przez prezydenta Torunia 17-osobowy zespół. W jego skład weszli przedstawiciele rady miasta, rad okręgów, organizacji pozarządowych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Urzędu Miasta Torunia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • pllo, 2013-04-12 16:34:16

  Zdecydowanie popieram tą formę obywatelskiego samostanowienia. W niczym nie jesteśmy gorsi od naszych parlamentarnych emanacji. Może w końcu przyjdzie czas że staną się zbędni o co tak skutecznie od zawsze zabiegają. Przy politycznym podziale rynku rządów koń może z powodzeniem zasiadać w każdym cie...le społeczny, byle tylko kopyto w opdpowiednim czasie umieść musiał. W PSL-u jak pamiętamy jednemu wybrańcowi oststnio kopytka zupełnie się pomieszały  rozwiń