Toruń ustala budżet partycypacyjny

W piątek w Toruniu rozpoczęło się głosowanie w sprawie przedsięwzięć, które – zdaniem mieszkańców miasta – powinny zostać zrealizowane w ramach budżetu partycypacyjnego. W 2013 roku na inwestycje zaproponowane przez mieszkańców miasto wyda dwa miliony złotych.
Toruń ustala budżet partycypacyjny

„Od tej pory wszystko zależy od mieszkańców. Każdy torunianin, który ukończył 16 lat, może głosować na zadania, które - jego zdaniem - są najbardziej potrzebne" - powiedziała skarbnik miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz.

Według definicji urzędu, „torunianin", to nie tylko osoba zameldowana w tym mieście, ale także taka, która przebywa fizycznie w Toruniu przez ponad 183 dni w roku, ucząc się tu lub pracując.

Flisykowska-Kacprowicz poinformowała, że „lista zadań sporządzona została na podstawie wniosków składanych do budżetu, kierowanych na bieżąco do magistratu oraz zgłaszanych w czasie spotkań prezydenta Torunia z mieszkańcami".

„Propozycji otrzymaliśmy ponad dwieście, z czego wybranych zostało 28, o łącznej szacowanej wartości 5,57 mln zł - tylko takich, które są możliwe do zrealizowania w tym roku" - powiedziała skarbnik miasta.

Mieszkańcy mogą głosować nie tylko za pośrednictwem internetu, ale także poprzez wrzucanie ankiet do urn umieszczonych w punktach informacyjnych urzędu miasta oraz w salach obsługi interesantów w wydziałach ewidencji i rejestracji oraz spraw administracyjnych.

Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia przypomniała, że dla osób, które będą chciały dopytać o szczegóły zorganizowane zostaną dwa dyżury konsultacyjne: 18 i 23 kwietnia 2013 r. w godz. 16-19 w Punkcie Informacyjnym Urzędu Miasta Torunia przy Wałach gen. Sikorskiego 8.

Głosowanie potrwa do 30 kwietnia 2013 r.

„Każdy mieszkaniec może wypełnić tylko jedną ankietę, nie musi przy tym podawać personaliów, a jedynie adres zamieszkania i pesel. Liczenie głosów potrwa kilka dni. Lista projektów, które uzyskały największą liczbę głosów, zostanie opublikowana 10 maja, a zaraz potem będzie można przystąpić do ich realizacji" - zaznaczyła rzeczniczka.

W piątek listę zadań udostępniono na stronie internetowej urzędu miasta www.torun.pl/2miliony.

Większość zaproponowanych projektów dotyczy budowy dróg lokalnych, ale jest tam także propozycja budowy placu zabaw, ścieżki rekreacyjnej w parku, wybiegu dla psów, miejsc parkingowych czy zagospodarowanie terenów zieleni.

Zgodnie z regulaminem wybrane do realizacji zostaną projekty, które uzyskają najwięcej głosów mieszkańców - aż do wyczerpania puli 2 mln zł przeznaczonych na finansowanie tych zadań.

„Wartości projektów zostały ustalone na poziomie kosztorysów, a te bywają wyższe niż kwoty osiągane w przetargach. Jest więc szansa, że zostanie trochę pieniędzy i będzie można zrealizować dalsze projekty z listy rezerwowej" - zaznaczył prezydent Torunia Michał Zaleski.

Nad pilotażowym programem budżetu partycypacyjnego od początku roku pracował powołany przez prezydenta Torunia 17-osobowy zespół. W jego skład weszli przedstawiciele rady miasta, rad okręgów, organizacji pozarządowych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Urzędu Miasta Torunia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Zdecydowanie popieram tą formę obywatelskiego samostanowienia. W niczym nie jesteśmy gorsi od naszych parlamentarnych emanacji. Może w końcu przyjdzie czas że staną się zbędni o co tak skutecznie od zawsze zabiegają. Przy politycznym podziale rynku rządów koń może z powodzeniem zasiadać w każdym cie...le społeczny, byle tylko kopyto w opdpowiednim czasie umieść musiał. W PSL-u jak pamiętamy jednemu wybrańcowi oststnio kopytka zupełnie się pomieszały rozwiń

pllo, 2013-04-12 16:34:16 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE