PARTNER PORTALU
 • BGK

„Totalna opozycja”, „nikt nie jest niezastąpiony”. Mocne słowa Mariusza Błaszczaka o samorządowcach

 • Bartosz Dyląg    30 marca 2017 - 08:09
„Totalna opozycja”, „nikt nie jest niezastąpiony”. Mocne słowa Mariusza Błaszczaka o samorządowcach
Minister Mariusz Błaszczak współprzewodniczył posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Fot. MSWiA

W środę, 29 marca w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, z udziałem ministra Mariusza Błaszczaka, obradowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.
• Szef MSWiA Mariusz Błaszczak po wielu miesiącach nieobecności, przybył na posiedzenie komisji wspólnej.

• Jego zdaniem, większość samorządowców szła do wyborów „pod szyldem partyjnym”, ma to przełożenie na ich relacje ze stroną rządową.

• - Nie jesteście państwo przypisani do jednego miejsca – powiedział Błaszczak w kontekście wprowadzenia dwukadencyjności w samorządach.

Posiedzenie komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego po raz kolejny stało pod znakiem ostrej wymiany zdań przedstawicieli samorządów i strony rządowej.

Po dłuższej przerwie na posiedzenie przybył szef MSWiA Mariusz Błaszczak, jego nieobecność stała się jednym z głównych zarzutów wysuwanych przez samorządowców jeśli chodzi o funkcjonowanie komisji wspólnej. Błaszczak w ciągu minionego roku był obecny zaledwie na trzech posiedzeniach KWRiST, zastępował go wiceminister Sebastian Chwałek. Przypominajmy, Mariusz Błaszczak jest gospodarzem posiedzeń, odbywają się one w siedzibie MSWiA.

Totalna opozycja

Zdaniem Mariusza Błaszczaka większość samorządowców szła do wyborów „pod szyldem partyjnym”, ma to przełożenie na ich relacje ze stroną rządową.

- Ze względu na to, że jesteście politycznie zaangażowani, reprezentujecie pogląd i pewne stanowiska, które w dzisiejszej sytuacji są przez lidera jednej z partii politycznych opozycyjnych określane jako totalna opozycja - zauważył Błaszczak. - Zwracam się do państwa, by unikać retoryki i takich działań, które mają charakter totalnej opozycji. Mam nadzieję, że państwo chcecie się jednak porozumieć.

Na zarzuty o to, że w ostatnim czasie mamy do czynienia z wieloma poselskimi projektami ustaw, które nie wymagają konsultacji odpowiedział, że posłowie mają prawo do inicjatywy ustawodawczej i działają w granicach prawa.

- Nie ograniczajcie państwo inicjatywy poselskiej – ona jest, była i będzie. Tym bardziej, że są odpowiednie komisje i jak dobrze sobie przypominam państwo uczestniczycie w pracach tych komisji, więc swoje zdanie na temat tych projektów przedstawiacie – mówił.

Minister zaapelował, by nie przeciwstawiać rządu samorządowi albo samorządu rządowi, bo to nie ma sensu. Jego zdaniem, mamy do czynienia z dyskusją na temat podziału kompetencji między różnymi organami władzy państwowej, w tym rządowej i samorządowej.

- Jestem przekonany, że zarówno samorząd jak i rząd są władzami państwowymi, które reprezentują obywateli naszego kraju - podkreślił Błaszczak.

Samorządowcy nie są niezastąpieni

„Nikt nie jest niezastąpiony” – tak z kolei minister Błaszczak komentował koncepcję wprowadzenia dwukadencyjności władz samorządowych.

- Te 28 lat od przełomu to jest czas, w którym w sposób naturalny powstały nowe elity i to też nie oznacza, że państwo nie możecie swoich ambicji, aspiracji, ale także umiejętności i wiedzy wykorzystywać w innym miejscu. Nie jesteście państwo przypisani do jednego miejsca - powiedział Błaszczak.×
KOMENTARZE (24)

 • puszatek, 2017-04-10 20:18:48

  Do jholka: A Ty to pewnie taka nowoczesna ciepła?
 • puszatek, 2017-04-10 20:14:33

  Do dzisad: No proszę, choć jeden, który się do imbecyli KOD-owskich, PO-wskich i Nowoczesnych przyznaje. Z wami już koniec. Jak nie chcecie rządu PiS- to dostaniecie Narodowców, a na pewno lewactwo rządzić już nigdy nie będzie, nie te czasy. PZPR i komuna, na szczęście, odchodzi powoli w niebyt. Pra...wica nie da się już wmanewrować w wasze szambo. Mi wystarczy jak widzę miernote umysłowego szetini i scerbe, o pietru nie wspominając. Już nigdy takie obce pachołki do władzy nie dojdą. Prawi ludzie na to nie pozwolą..  rozwiń
 • puszatek, 2017-04-10 20:08:22

  Do scoti: PO rządziła i lepsza była? Czy wy naprawdę jesteście ślepi? Jakby jeszcze kiedykolwiek PO wygrało, to mamy bandziorów islamskich w Polsce, złodziejstwo, afery i całkowity rozpad państwa.