PARTNER PORTALU
  • BGK

Trwa krajowy zjazd ochotniczych straży pożarnych

  • pt/pap    9 września 2017 - 15:59
Trwa krajowy zjazd ochotniczych straży pożarnych
Kilkanaście Ochotniczych Straży Pożarnych zostało uhonorowanych odznaczeniami związkowymi, m.in. za pomoc w ratowaniu ludzi i mienia podczas sierpniowych nawałnic. (fot.gogolin.pl)

165 delegatów i 55 wybranych przedstawicieli oddziałów wojewódzkich w całego kraju uczestniczy w sobotę w XIV Krajowym Zjeździe Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Podczas zjazdu m.in. uchwalony zostanie program na następne lata oraz wybrane zostaną nowe władze.
• Kilkanaście Ochotniczych Straży Pożarnych zostało uhonorowanych odznaczeniami związkowymi, m.in. za pomoc w ratowaniu ludzi i mienia podczas sierpniowych nawałnic.

• Odczytany też został list od prezydenta Andrzeja Dudy.

• Na zjeździe pojawił się taż szef Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak, który poinformował strażaków o przekazaniu przez WOŚP sprzętu ratowniczego i medycznego o wartości ponad 1,3 mln zł.

Odczytany też został list od prezydenta Andrzeja Dudy, w którym podkreślał zaangażowanie strażaków w pomoc ludziom.

"Dziękuję wam za stałą gotowość, za profesjonalizm i oddanie, z jakimi wypełniacie swoje obowiązki. Niezwykle jest ważny Państwa wkład w życie lokalnych wspólnot (...); wszystko to sprawia, że druhny i druhowie ochotniczych straży pożarnych, jak dawniej, tak i teraz należą do najbardziej cenionych obywateli" - napisał prezydent.

Na zjeździe pojawił się taż szef Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak, który poinformował strażaków o przekazaniu przez WOŚP sprzętu ratowniczego i medycznego o wartości ponad 1,3 mln zł. Zaproponował ściślejszą współpracę miedzy fundacją a OSP, która dotyczyłaby szkolenia młodzieży w udzielaniu pierwszej pomocy.

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP jest ogólnopolską organizacją pożytku publicznego, działająca non-profit. Zrzesza 16,2 tys. Ochotniczych Straży Pożarnych, w który działa ok. 65 tys. członków, w tym 225,8 tys. strażaków ratowników.

OSP współpracują z zawodową Państwową Strażą Pożarną. Do ich zadań, oprócz gaszenia pożarów, należy pomaganie w przypadku wypadków drogowych i innych katastrof, klęsk żywiołowych, udzieleniu pierwszej pomocy medycznej, poszukiwaniach ratowniczych, usuwaniu gniazd niebezpiecznych owadów i wiele innych niestandardowych działań. OSP współpracują także z miejscową młodzieżą, szerząc wśród nich wiedzę na temat różnych zagrożeń, m.in. spowodowanych przez ogień.

Dotychczas prezesem Związku jest były szef PSL Waldemar Pawlak.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.