PARTNER PORTALU
  • BGK

Trwa krajowy zjazd ochotniczych straży pożarnych

  • pt/pap    9 września 2017 - 15:59
Trwa krajowy zjazd ochotniczych straży pożarnych

Kilkanaście Ochotniczych Straży Pożarnych zostało uhonorowanych odznaczeniami związkowymi, m.in. za pomoc w ratowaniu ludzi i mienia podczas sierpniowych nawałnic. (fot.gogolin.pl)

165 delegatów i 55 wybranych przedstawicieli oddziałów wojewódzkich w całego kraju uczestniczy w sobotę w XIV Krajowym Zjeździe Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Podczas zjazdu m.in. uchwalony zostanie program na następne lata oraz wybrane zostaną nowe władze.
• Kilkanaście Ochotniczych Straży Pożarnych zostało uhonorowanych odznaczeniami związkowymi, m.in. za pomoc w ratowaniu ludzi i mienia podczas sierpniowych nawałnic.

• Odczytany też został list od prezydenta Andrzeja Dudy.

• Na zjeździe pojawił się taż szef Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak, który poinformował strażaków o przekazaniu przez WOŚP sprzętu ratowniczego i medycznego o wartości ponad 1,3 mln zł.

Odczytany też został list od prezydenta Andrzeja Dudy, w którym podkreślał zaangażowanie strażaków w pomoc ludziom.

"Dziękuję wam za stałą gotowość, za profesjonalizm i oddanie, z jakimi wypełniacie swoje obowiązki. Niezwykle jest ważny Państwa wkład w życie lokalnych wspólnot (...); wszystko to sprawia, że druhny i druhowie ochotniczych straży pożarnych, jak dawniej, tak i teraz należą do najbardziej cenionych obywateli" - napisał prezydent.

Na zjeździe pojawił się taż szef Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak, który poinformował strażaków o przekazaniu przez WOŚP sprzętu ratowniczego i medycznego o wartości ponad 1,3 mln zł. Zaproponował ściślejszą współpracę miedzy fundacją a OSP, która dotyczyłaby szkolenia młodzieży w udzielaniu pierwszej pomocy.

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP jest ogólnopolską organizacją pożytku publicznego, działająca non-profit. Zrzesza 16,2 tys. Ochotniczych Straży Pożarnych, w który działa ok. 65 tys. członków, w tym 225,8 tys. strażaków ratowników.

OSP współpracują z zawodową Państwową Strażą Pożarną. Do ich zadań, oprócz gaszenia pożarów, należy pomaganie w przypadku wypadków drogowych i innych katastrof, klęsk żywiołowych, udzieleniu pierwszej pomocy medycznej, poszukiwaniach ratowniczych, usuwaniu gniazd niebezpiecznych owadów i wiele innych niestandardowych działań. OSP współpracują także z miejscową młodzieżą, szerząc wśród nich wiedzę na temat różnych zagrożeń, m.in. spowodowanych przez ogień.

Dotychczas prezesem Związku jest były szef PSL Waldemar Pawlak.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: