PARTNER PORTALU
  • BGK

Trybunał Konstytucyjny. Jubileusz odbędzie się w Gdańsku

  • JL    12 września 2016 - 01:56
Trybunał Konstytucyjny. Jubileusz odbędzie się w Gdańsku
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński omawiają szczegóły uroczystości. Fot. Gdańsk.pl (Grzegorz Mehring)

• Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński przyjął złożone w kwietniu zaproszenie prezydenta Pawła Adamowicza.
• Jubileusz 30-lecia swego istnienia Trybunał Konstytucyjny obchodzić będzie w Gdańsku 17 października.
• Data jest symboliczna. Tego dnia w 1997 roku weszła w życie Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.
W Dworze Artusa odbędzie się jubileuszowa konferencja „Trybunał Konstytucyjny na straży wartości konstytucyjnych”. Zgromadzi 300 wybitnych prawników z Polski i Europy. Udział w niej potwierdził m.in. przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio oraz prezesi sądów konstytucyjnych: Republiki Czeskiej – Pavel Rychetsky i Republiki Litewskiej – Dainius Zalimas.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz ma nadzieję, że konferencja odda znaczenie i wagę Trybunału Konstytucyjnego w Polsce i odbije się szerokim echem w kraju i za granicą.

Czytaj też: Radni Pomorza Zachodniego apelują w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

W Dworze Artusa zostanie wygłoszonych 10 referatów. Jeden z nich: „Trybunał na straży samorządowej Rzeczpospolitej” przedstawi prof. Leon Kieres nazywany ojcem reformy samorządowej w Polsce. Wieczorem tego samego dnia przewidywana jest dyskusja panelowa otwarta dla publiczności.

Na spotkanie w Gdańsku, poza prezesami sądów i rad konstytucyjnych z państw sąsiadujących z Polską (bez Rosji i Białorusi), a także ze Szwecji i Finlandii, zaproszeni zostali m.in. prezydent RP Andrzej Duda, marszałkowie oraz wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, premier Beata Szydło, prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski, prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a także wszyscy byli prezydenci RP.

W lutym tego roku Sejm zmniejszył Trybunałowi Konstytucyjnemu budżet, więc z powodu oszczędności w marcu odwołano obchody 30-lecia tej instytucji. Wtedy prezydent Paweł Adamowicz zaprosił Trybunał Konstytucyjny na uroczystą sesję do Gdańska, deklarując, że miasto pokryje część kosztów.

– Propozycję prezydenta Pawła Adamowicza przyjęliśmy z radością – mówił wtedy prof. Andrzej Rzepliński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • ..., 2016-09-12 21:40:52

    Do OBYWATEL: smród będzie jeszcze większy...dziennikbaltycki.pl/twoj-reporter/a/fetor-z-szadolek-coraz-bardziej-dokuczliwy-czekamy-na-wasze-glosy-w-tej-sprawie,10604744/
  • OBYWATEL, 2016-09-12 10:50:24

    Gdańsk to NAJLEPSZE miejsce w Polsce na obchody 30 lecia Trybunału Konstytucyjnego. Zaproszenie przyjęte od prezydenta Adamowicza, o którego " perfekcyjnych" oświadczeniach podatkowych było głosno w mediach ogólnopolskich, BEZCENNE!!