UEFA EURO U21 to szansa dla Krakowa, Bydgoszczy, Lublina, Tychów, Kielc i Gdyni

  • Michał Nowak
  • 04-04-2017
  • drukuj
Na razie nie wiemy, czy podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej do lat 21 będą strefy kibica, na pewno będą darmowe autobusy. Mistrzostwa w Polsce to nie tylko szansa na wypromowanie się dla młodych piłkarzy, ale także dla sześciu miast-gospodarzy.
UEFA EURO U21 to szansa dla Krakowa, Bydgoszczy, Lublina, Tychów, Kielc i Gdyni
Turniej UEFA Euro U21 odbędzie się w dniach 16-30 czerwca 2017. (fot. pixabay.com)

• Kraków, Bydgoszcz, Lublin, Tychy, Kielce, Gdynia – to miasta, które będą gospodarzami organizowanych w Polsce Mistrzostw Europy w piłce nożnej do lat 21.

• Samorządy przeznaczą od kilkuset do kilku milionów złotych na organizację i promocję turnieju u siebie.

• Czy mecze będzie można oglądać również poza stadionami? Gdynia i Tychy już zadeklarowały, że nie zorganizują stref kibica, natomiast pozostałe miasta są w trakcie negocjacji. 

• Samorządy planują wprowadzić darmową komunikację miejską dla kibiców w dniach meczów. Szykują także liczne atrakcje towarzyszące. 

Od 16 do 30 czerwca 2017 roku Polska znów stanie się piłkarską stolicą Europy. Wprawdzie Mistrzostwa Europy w piłce nożnej do lat 21 nie będą imprezą o tak wielkim rozmachu, jak pamiętne UEFA Euro 2012, ale to wciąż wielka szansa na promocję – dla sześciu miast gospodarzy, ale też dla całego kraju. Sprawdzamy, jak idą przygotowania do turnieju oraz jakie atrakcje przygotowały poszczególne miasta na czas imprezy.

Od kilkuset tysięcy, do kilku milionów

Koszty zorganizowania turnieju są bardzo zróżnicowane w poszczególnych miastach i zależą m.in. od tego, jak szeroko zakrojone są przygotowania poszczególnych gmin.

W Gdyni szacunkowy koszt organizacji UEFA Euro U21 wynosi ok. 600 tys. zł. Jak informuje Marek Łucyk z Gdyńskiego Centrum Sportu, są to koszty związane z przystosowaniem infrastruktury do wymogów turnieju (boisko główne, boisko treningowe, pozostałe pomieszczenia), promocją turnieju oraz towarzyszącymi mu turniejami dla dzieci i młodzieży.

Nieco mniej będzie kosztować zorganizowanie imprezy w Lublinie – 400 tys. zł, czy Bydgoszczy – 340 tys. zł. Jednak w tym drugim mieście, oprócz kosztów przeznaczonych na promocję, dodatkowo przeznaczono w 2016 r. pieniądze na modernizację dwóch obiektów, zgłoszonych do UEFA jako boiska treningowe – 80 tys. zł dla boiska BKS Chemik, a także 400 tys. zł  dla stadionu głównego CWZS.

Finał turnieju odbędzie się na stadionie Cracovii. (fot. youtube.com)
Finał turnieju odbędzie się na stadionie Cracovii. (fot. youtube.com)

W Krakowie koszty związane z organizacją turnieju przekroczyły milion złotych. Pieniądze zostały przeznaczone na przystosowanie stadionu miejskiego Cracovii do wymagań UEFA – to tutaj będą rozgrywane mecz półfinałowy i finał turnieju Euro U21. – Jednocześnie prace od początku prowadzone były tak, aby służyły stadionowi nie tylko w trakcie turnieju, ale także w jego późniejszej codzienności – zaznacza Jan Machowski, kierownik Referatu ds. Informacji Medialnej.

Niewątpliwie największe wrażenie robią koszty przeznaczone na organizację imprezy w Kielcach. Wydatki poniesione w 2016 roku oraz te zaplanowane na rok 2017 sięgają kwoty 5,3 mln zł. W tej kwocie, oprócz promocji wydarzenia, zawarto również rozbudowę i doposażenie obiektów MOSiR na potrzeby turnieju.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE