PARTNER PORTALU
  • BGK

Ulanów. Wielki spływa dla uczczenia miasta

  • PAP/JL    18 maja 2016 - 08:35
Ulanów. Wielki spływa dla uczczenia miasta

Flisacy z Ulanowa dla uczczenia 400. rocznicy miasta w 29 dni przepłyną 724 km i dotrą do Gdańska. Fot. Ulanów.pl

W Ulanowie rozpoczęto budowę tratwy, która 22 maja wyruszy do Gdańska. Flisacy w 29 dni przepłyną 724 km.
– Flis ma uczcić 400. rocznicę powstania Ulanowa. Miasto było jednym z ważniejszych portów rzecznych w czasach I Rzeczpospolitej. Przedsięwzięciem chcemy uczcić pamięć o naszych przodkach, którzy ten szlak przemierzali przez kilka wieków i przyczyniali się do zamożności miasta – mówi burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz.

Tratwa będzie miała 70 metrów długości, a jej szerokość wyniesie sześć metrów. Na jej budowę zostanie zużyte 35 metrów sześć. drewna świerkowego i jodłowego. Stała załoga liczy osiem osób. Wyprawą kieruje retman Mieczysław Łabędzki.

Ulanowscy flisacy wyruszają w 22 maja rano. Do Gdańska zamierzają dotrzeć 18 czerwca. Flis potrwa trwał 29 dni. Popłyną Tanwią, Sanem i Wisłą.

– Będą zatrzymywać się w ponad 20 miejscowościach. Na kolejnych przystankach naszych flisaków i ich tratwę mogą odwiedzać mieszkańcy poszczególnych miejscowości – mówi burmistrz Garbacz.

Od XVI do XIX w. leżący u ujścia Tanwi do Sanu Ulanów był znaczącym ośrodkiem flisackim w ówczesnej Polsce, ważnym portem śródlądowym dla ziem południowej ówczesnej Rzeczpospolitej.

Ostatni flisacki transport drewna wypłynął z Ulanowa w 1968 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.