PARTNER PORTALU
  • BGK

Unia Metropolii Polskich: Samorządowcy nie godzą się na zmiany rządu

  • MN    24 marca 2017 - 14:04
Unia Metropolii Polskich: Samorządowcy nie godzą się na zmiany rządu
Oczekujemy otwartości, rzetelności, dialogu społecznego i przestrzegania konstytucji – mówiła na konferencji prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. (fot. arch. UM Warszawa)

Samorządowcy zrzeszeni w Unii Metropolii Polskich zabrali głos w sprawie zmian w ustroju państwa.
• Samorządowcy zrzeszeni w Unii Metropolii Polskich zorganizowali konferencję prasową, podczas której zapewnili, że solidarnie będą się sprzeciwiać zmianom w ustroju państwa forsowanym przez rząd.

• Poinformowano, że w ramach Samorządowego Komitetu Protestacyjnego będą się odbywać różne akcje, która uświadomią obywatelom konsekwencje zmian w samorządach wprowadzanych przez PiS. 

Briefing odbył się w piątek (24 marca) w przerwie obrad rady fundacji Unia Metropolii Polskich. Unię współtworzy 12 miast: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław.

Jest też jedną z ogólnopolskich organizacji gmin reprezentowanych w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Obecnie przewodniczącą Rady Fundacji jest Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

- Nie ma żadnych dyskusji jeśli chodzi o zmianę ustroju samorządowego na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Decyzje podejmowane są przez rząd z nocy na rano, samorządowcy nie są o niczym informowani. Oczekujemy otwartości, rzetelności, dialogu społecznego i przestrzegania konstytucji – mówiła na konferencji prezydent Gronkiewicz-Waltz i przypominała, że już w najbliższą niedzielę (26 marca) odbędzie się referendum w Legionowie dotyczące przyłączenia gminy do większej Warszawy.

Na briefingu głos zabrał także Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Poinformował, że podczas dzisiejszych obrad przyjęto dokument, który pojawił się 16 marca, gdy samorządowcy zrzeszeni w sześciu korporacjach powołali Samorządowy Komitet Protestacyjny.

- Jednocześnie apelujemy o przedłożenie nam do dyskusji aktów prawnych dotyczących zmiany ustroju. Dysponujemy opinią prof. Izdebskiego, który mówi, że limit kadencji jest niezgodny z konstytucją – dodał Dutkiewicz.

- Wszystkie organizacje skupiające całą Polskę samorządową, przygotowują na najbliższy czas szereg protestów i działań uświadamiających, że szykowany jest zamach na kompetencje samorządów – mówił z kolei prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Dodał, że rząd chce pozbawić 38 milionów Polaków czynnego i biernego prawa wyborczego.

Przypomnijmy, że decyzję o zawiązaniu Samorządowego Komitetu Protestacyjnego podjęto na Forum Samorządowym w Warszawie, które odbyło się pod auspicjami wszystkich sześciu samorządowych korporacji 16 marca 2017 r. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Az z oslo, 2017-03-26 20:21:04

    Protest ten nalezy traktowac poważnie nie dlatego ,z mamy demokrację i samorządy powinny mieć udział w formułowaniu nowego prawa lecz dlatego,że samorządowa sitwa nie odda władzy bez walki. Mobilizacja społeczności lokalnych przeciwko temu byłaby poważną odpowiedzą na akcje samorządowego samowła...dctwa.  rozwiń