PARTNER PORTALU
  • BGK

Urodziny Spodka, debata: Katowice bez Spodka jak Paryż bez Wieży Eiffla?

  • aw    14 października 2016 - 11:15
Urodziny Spodka, debata: Katowice bez Spodka jak Paryż bez Wieży Eiffla?
Projekt Spodka, bardzo śmiały i awangardowy w epoce socrealizmu, tak bardzo spodobał się Jerzemu Ziętkowi, że zdecydował on o zmianie lokalizacji i ulokowaniu obiektu w ścisłym centrum miasta (fot.PTWP)

• Hala Spodka pierwotnie miała powstać w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, ale władze zdecydowały o lokalizacji w samym centrum Katowic.
• Mimo że trwająca kilka lat budowa futurystycznej hali napotykała na wiele trudności, od 45 lat jest główną areną wielu wydarzeń kulturalnych, sportowych, widowisk, wystaw, konferencji w woj. śląskim.
• 22 października br., podczas obchodów jubileuszu, w otwartej debacie pt. „Spodek wczoraj, dziś i jutro” udział może wziąć każdy, komu bliski jest charakterystyczny katowicki obiekt.
– Każdy, komu historia i przyszłość Spodka nie są obojętne, powinien wziąć udział w Dniu Otwartym. 22 października br., w samo południe na antresoli Spodka odbędzie się debata poświęcona tej wyjątkowej hali. Poznamy historie i opinie ciekawego grona panelistów, ale zachęcamy do tego, by samemu także aktywnie uczestniczyć w dyskusji i wzbogacić ją własnymi przeżyciami oraz pomysłami – mówi Wojciech Kuśpik, prezes PTWP Event Center, firmy zarządzającej Spodkiem.

Zaproszenie do debaty nad przyszłością Spodka przyjęli m.in.: Ireneusz Dudek - muzyk, organizator Festiwalu Rawa Blues, dr Artur Grabowski - ekonomista, Katedra Ekonomii Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Przemo Łukasik - architekt, współzałożyciel Pracowni Medusa Group, prof. zw. dr hab. Marek Szczepański - socjolog z Zakładu Socjologii Rozwoju Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Piotr Uszok - prezydent Katowic w latach 1998-2014. W dyskusji weźmie także udział Wojciech Kuśpik, prezes PTWP Event Center, całość poprowadzi Kamil Durczok.

Debata i koncert, czyli z jubileuszową pompą

Każdy, kto weźmie udział w spotkaniu na antresoli Spodka, będzie mógł poznać wspomnienia, skojarzenia, anegdoty i opinie uczestników debaty, a także odpowiedzieć na pytania: Katowice, Aleja W. Korfantego 35 – gdyby w tym miejscu nie było Spodka to...? Skąd się bierze fenomen Spodka?

Czy o obiekcie przy katowickim rondzie mamy myśleć jak o Wieży Eiffla czy Pałacu Kultury? Spodek ikoną Katowic czy całej Aglomeracji? Strefa Kultury w Katowicach – to najlepsze, co mogło przydarzyć się Spodkowi? Jaka przyszłość czeka Spodek?

– Bardzo nas ciekawią opinie, marzenia i sugestie uczestników panelu. Zapraszamy! Dyskusja będzie tym ciekawsza, im więcej głosów ją wzbogaci – zachęca Wojciech Kuśpik.

Debata „Spodek wczoraj, dziś i jutro" organizowana w ramach Dnia Otwartego w Spodku odbędzie się 22 października br. o godz. 12.00, na antresoli hali (wejście od bramy numer 5).

W programie obchodów 45. Urodzin Spodka znajdują się także animacje dla dzieci, zabawy i gry interaktywne, spotkania i treningi z udziałem znanych sportowców, m.in. Mariuszem Czerkawskim, Piotrem Gruszką i Andrzejem Supronem, malowanie laurek i wyświetlanie prac na ekranie przed obiektem oraz ślizgawki na lodowisku. W tym wyjątkowym dniu po Spodku oprowadzać będą znane, związane z halą osoby.

Od godziny 18.00 w wydarzeniu, które będzie spektaklem prezentującym historię Spodka i związane z nim wspomnienia, udział wezmą m.in.: jeden z najpopularniejszych polskich zespołów rockowych – Lady Pank, grupa Myslovitz, raper Miuosh i zespół Kaliber 44, wokalista i lider TSA Marek Piekarczyk oraz zespół Cree. Artyści wykonają utwory z własnych repertuarów oraz zagranicznych gwiazd, które na przestrzeni minionych lat występowały w Spodku. 22 października br. będzie można usłyszeć największe hity zespołów takich jak Metallica, Depeche Mode, Deep Purple oraz wokalistów: Joe Cockera, Erica Claptona i Leonarda Cohena.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.