PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa dekomunizacyjna: Katowice organizują konsultacje społeczne ws. ulic. Ziętek zostaje

  • AW/PAP    8 września 2017 - 17:27
Ustawa dekomunizacyjna: Katowice organizują konsultacje społeczne ws. ulic. Ziętek zostaje
Marcin Krupa, prezydent Katowic zapowiedział konsultacje społeczne (fot.fotolia)

O uruchomieniu konsultacji społecznych dotyczących zmiany nazw sześciu ulic: 9 Maja, Brunona Jasieńskiego, Leona Kruczkowskiego, Oskara Lange, Włodzimierza Stahla i Lucjana Szenwalda zdecydował prezydent Katowic Marcin Krupa.
• W związku z wejściem w życie zapisów ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej na gminy w całej Polsce został nałożony obowiązek zmiany nazw ulic o takim charakterze.

• Gminy miały na to czas do 1 września, ale nie wszystkie wypełniły ten obowiązek.

• W Katowicach odbędą się jeszcze konsultacje społeczne ws. nazw kilku ulic.

Konsultacje społeczne w Katowicach mają charakter lokalny i są skierowane wyłącznie do mieszkańców nieruchomości oraz podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą, instytucji, organizacji, oraz kościołów i związków wyznaniowych mających siedzibę oraz działających w obrębie ulic, objętych ustawą dekomunizacyjną.

Jak poinformował naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice Maciej Stachura, od 11 września formularze konsultacyjne będą dostarczane bezpośrednio pod wskazane adresy wraz z uzasadnieniem propozycji nowej nazwy. Łącznie konsultacjami zostanie objętych ponad pół tysiąca adresów.

- Zdajemy sobie sprawę, że konieczność zmiany nazwy ulicy, na którą nie mamy wpływu, powoduje niedogodności dla mieszkańców związane z koniecznością wymiany prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego. Dlatego do korespondencji dołączymy potrzebne formularze oraz niezbędne informacje, by ułatwić wymianę dokumentów. Oczywiście w tym przypadku mieszkańcy będą zwolnieni z opłat. Wnioski o wymianę dokumentów będzie można składać po podjęciu stosownej uchwały przez radę miasta, o czym będziemy informować - powiedział Maciej Stachura.

Zgodnie z przygotowanym projektem uchwały, ulica Lucjana Szenwalda zostałaby zamieniona na ulicę Bolesława Prusa, Włodzimierza Stahla na Liliową, Brunona Jasieńskiego na Czesława Miłosza, Leona Kruczkowskiego na Zbigniewa Herberta, 9 Maja na mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala", a Oskara Langego na ul. Gwarecką.

Jednocześnie prezydent Marcin Krupa podtrzymał swoje wcześniejsze stanowisko w sprawie niezmieniana nazwy katowickiego Ronda im. Jerzego Ziętka oraz pozostawienia pomnika gen. Ziętka w Parku Powstańców Śląskich.

Sprawa usunięcia z przestrzeni publicznej obiektów upamiętniających tego PRL-owskiego wojewodę, który zainicjował w regionie wiele służących do dziś mieszkańcom inwestycji, budzi największe kontrowersje związane z ustawą dekomunizacyjną w woj. śląskim. Za pozostawieniem obecnych nazw obiektów i miejsc, którym patronuje Jerzy Ziętek opowiedziało się wiele środowisk.

Katowice nie są odosobnione, bo przypadku miast gdzie nie zmieniono ulic jest znaczenie więcej, chociażby w pobliskiej Częstochowie. Częstochowscy radni nie zmienili nazw trzech ulic: Oskara Lange, Leona Kruczkowskiego oraz Zygmunta Berlinga.

Przypomnijmy tez, że zgodnie z nowymi przepisami w przypadku, gdy samorząd nazwy nie zmienił, obowiązek ten przechodzi na wojewodów. Oni z kolei mają czas do 2 grudnia, aby wydać tzw. zarządzenia zastępcze. od decyzji wojewodów nie bedzie odwołania.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.