PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie: zwiększy się rola konsultacji społecznych

  • MN    22 lipca 2016 - 11:11
Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie: zwiększy się rola konsultacji społecznych
Dłuższe konsultacje, większa dbałość o środowisko - to wybrane założenia noweli ustawy (fot. pixabay)

• Za niecałe pół roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie. 
• Od 2017 r. projekty będą w większym stopniu niż dotychczas uwzględniać ochronę środowiska i wnioski z konsultacji społecznych.
• Deweloperom będzie również łatwiej, pod względem administracyjnym, realizować np. wieloetapowe inwestycje mieszkaniowe.
Od przyszłego roku zaczną obowiązywać przepisy wynikające ze zmiany ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji było dostosowanie się do wymogów UE.

Konsultacje społeczne będą dłuższe

Jedną z istotnych zmian będzie fakt, że projekty będą wymagały dłuższych konsultacji społecznych. Jak wskazuje Jan Jarosławski, prawnik w Skanska Residential Development Poland, sama nowelizacja nie wpłynie jednak znacząco na przyspieszenie realizacji inwestycji. Nowe przepisy wydłużają bowiem termin do składania wniosków dotyczących danego przedsięwzięcia, np. projektu budowlanego z 21 do 30 dni.

- Dotyczy to oczywiście takich inwestycji, które wymagają konsultacji społecznych – tłumaczy Jarosławski. - W praktyce inwestorzy będą dłużej czekali na wydanie decyzji, zwłaszcza gdy będą musieli kilkukrotnie uzupełniać dokumentację w trakcie postępowania. Wprowadzenie tych zmian było jednak niezbędne. W innym wypadku inwestycje, przy których wymagana jest ocena oddziaływania na środowisko nie mogłyby starać się o współfinansowanie ze środków unijnych – zauważa prawnik i dodaje, że chociaż do tej pory konsultacje społeczne nie cieszyły się w Polsce dużym zainteresowaniem, to nowe przepisy mogą zwiększyć udział społeczeństwa w postępowaniach środowiskowych.

Deweloperom będzie łatwiej

Inne zmiany, istotne z punktu widzenia dewelopera, to fakt, że decyzje środowiskowe będą obowiązywały dłużej. Teraz uzyskanie pozwolenia na budowę jest możliwe jedynie w ciągu 4 lat (lub 6 lat, jeżeli inwestycja przebiegała etapowo) od dnia uprawomocnienia się decyzji środowiskowej. Po zmianach okres ten zostanie wydłużony odpowiednio do 6 i 10 lat, co będzie wygodne szczególnie wtedy, gdy projekt mieszkaniowy składa się z kilku etapow.

Jarosławski zwraca też uwagę, że od wejścia w życie ustawy Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska będzie mógł nakładać kary finansowe w wysokości od 500 zł do nawet 1 miliona zł na przedsiębiorców, którzy nie stosują się do decyzji środowiskowej lub nie ograniczają negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko.

Większość przepisów nowelizacji wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.