PARTNER PORTALU
  • BGK

W Białymstoku pierwszy festyn promujący ideę budżetu obywatelskiego

  • bad/PAP    11 września 2016 - 17:14
W Białymstoku pierwszy festyn promujący ideę budżetu obywatelskiego
Festyn obywatelski w Białymstoku. Fot. twitter

Ideę budżetu obywatelskiego oraz projekty wybrane do głosowania w ramach białostockiego budżetu obywatelskiego na 2017 rok można było poznać podczas obywatelskiego festynu, który w niedzielę odbył się w Białymstoku. Inicjatywę zorganizowano po raz pierwszy.
Niedzielny festyn zorganizował białostocki magistrat, a odbywał się na placu przed Teatrem Dramatycznym. Jak mówił podczas otwarcia prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, festyn jest okazją do promocji czwartej edycji budżetu obywatelskiego w mieście. "A taki festyn jest po raz pierwszy. Dopisała nam pogoda, jest gorąco i tak gorąco będzie podczas głosowania na projekty do budżetu obywatelskiego" - powiedział.

"Zachęcamy do tej obywatelskiej aktywności, aby wygrały projekty najlepsze i najbardziej potrzebne naszemu społeczeństwu" - mówił Truskolaski. Apelował też, aby zachęcać do udziału w głosowaniu swoich znajomych i sąsiadów. Dodał, że to od aktywności obywatelskiej zależy powodzenie i kontynuowanie tej inicjatywy.

W budżecie obywatelskim na 2017 rok do podziału jest 10 mln zł - 3 mln z tej kwoty mogą być przeznaczone na duże projekty o charakterze ogólnomiejskim, 7 mln na projekty osiedlowe. Do głosowania, które odbędzie się na początku października, zakwalifikowano 62 projekty - 25 ogólnomiejskich i 37 osiedlowych.

Na festynie przy rozstawionych wokół placu stoiskach można było zapoznać się z niektórymi projektami i porozmawiać z ich autorami. Rozdawane były też wydane przez miasto specjalne broszury, w których znajdują się informacje o zasadach budżetu obywatelskiego i głosowania. Są też opisy wszystkich projektów oraz mapa osiedlowych projektów zakwalifikowanych do głosowania.

Wśród pomysłów ogólnomiejskich, które będą poddane głosowaniu są m.in. budowa centrum szkoleń pierwszej pomocy i bezpieczeństwa, montaż w niektórych placówkach publicznych skrzynek z defibrylatorami czy też budowa ławek solarnych z dostępem do internetu, gdzie będzie można także naładować telefon komórkowy.

Najdroższe projekty ogólnomiejskie, których koszt wynosi po 1 mln zł każdy(to maksymalny budżet projektu w tej kategorii), znalazły się dwa pomysły: siłownia pod chmurką w Parku Planty oraz park na osiedlu Starosielce.

Najwięcej pomysłów osiedlowych zakwalifikowano do głosowania z osiedla Starosielce. To aż pięć projektów, m.in. pomysł na poprawienie bezpieczeństwa w okolicy znajdujących się tam bloków komunalnych. Pomysł zakłada zakup kamer i podłączenie ich do miejskiego monitoringu.

Wśród innych osiedlowych projektów znalazła się np. budowa pomnika młodego Ludwika Zamenhofa - pochodzącego z Białegostoku twórcy języka esperanto czy młodzieżowy plac zabaw.

Od ubiegłego roku do budżetu można zgłaszać też projekty tzw. miękkie. Wśród tegorocznych propozycji, na które będzie można oddać swój głos, jest m.in. organizacja festynu rodzinnego, zajęć wspinaczkowych czy półkolonii dla dzieci na jednym z osiedli.

Głosowanie odbędzie się w dniach 4-18 października, a zwycięskie projekty mają być znane jeszcze w październiku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.