PARTNER PORTALU
  • BGK

W Bydgoszczy zainaugurowano konsultacje ws. programu Mieszkanie plus

  • PAP/JS    2 października 2017 - 18:41
W Bydgoszczy zainaugurowano konsultacje ws. programu Mieszkanie plus
Żuchowski zapewnił, że nie będą podejmowane żadne działania wbrew samorządom, jeżeli nie będą chciały na swoim terenie takich mieszkań, to nic nie będzie robione na siłę (fot. Mikołaj Bogdanowicz/twitter)

Krajowy cykl spotkań konsultacyjnych w sprawie programu Mieszkanie plus został zainaugurowany w Bydgoszczy. Wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski spotkał się z samorządowcami i przedsiębiorcami z regionu.
• Żuchowski zapewnił, że nie będą podejmowane żadne działania wbrew samorządom, jeżeli nie będą chciały na swoim terenie takich mieszkań, to nic nie będzie robione na siłę.

• Wskazał też, że to nie państwo będzie operatorem (inwestorem), ale przedsiębiorca, który zechce zrealizować nieruchomość.

Wiceminister podkreślił, że na początek konsultacji wybrano Bydgoszcz m.in. ze względu na to, że zgodnie z ustawą, która została przyjęta przez parlament w lipcu pierwszeństwo do mieszkania w ramach programu mają osoby, które ucierpiały wskutek żywiołu. Województwo kujawsko-pomorskie jest jednym z trzech regionów, w których największe szkody wyrządziła nawałnica w nocy z 11 na 12 sierpnia.

"Myślę, że spotkanie przybliżyło realia programu. Wskazałem jaka jest idea programu Mieszkanie plus, jak będą wyglądały te sprawy z punktu widzenia Krajowego Zasobu Nieruchomości. (...) Mam nadzieję, że rozmowa z samorządowcami i przedsiębiorcami zaowocuje zawiązaniem spółek celowych, które z punktu widzenia samorządu będą właściwymi, aby realizować inwestycje" - powiedział na konferencji prasowej Żuchowski.

Program Mieszkanie plus umożliwi wykorzystanie pod budownictwo mieszkaniowe gruntów należących do skarbu państwa. Mieszkania będą dostępne w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności.

Żuchowski zapewnił, że nie będą podejmowane żadne działania wbrew samorządom, jeżeli nie będą chciały na swoim terenie takich mieszkań, to nic nie będzie robione na siłę.

Wskazał też, że to nie państwo będzie operatorem (inwestorem), ale przedsiębiorca, który zechce zrealizować nieruchomość. Będzie mógł sprzedać 50 proc. mieszkań, a drugie 50 proc. będzie musiał przeznaczyć na najem lub najem z opcją dojścia na własność, z czynszem normowanym. Zwrócił też uwagę, że w prosty sposób będzie można przekształcić zwykły najem na najmem z opcją dojścia do własności.

Wiceminister podkreślił, że program ma wypełnić pewną lukę na rynku, jest adresowany do osób zarabiających nawet nieźle, ale z punktu widzenia banków niemających zdolności kredytowej, a więc szans na uzyskanie kredytu hipotecznego.

"Ten program to nie jest rozdawane mieszkań za darmo. W ramach programu nie będą budowane mieszkania substandardowe. Mogą mieć lepsze lub gorsze wyposażenie, ale jeśli chodzi o dostępność do mediów, wielkość okien, wysokość ścian czy posiadanie toalety będą takie same. (...) Inwestycje będą musiały mieć +ręce i nogi+, czyli uwzględniać możliwości komunikacyjne, dostęp do szkół, ośrodków zdrowia czy usług, a nie być budowane na środku pola" - mówił wiceminister.

Uczestniczący w konferencji szef bydgoskiego okręgu PiS, poseł Tomasz Latos podkreślił, że inicjatywa rządowa dotycząca Mieszkania plus była niezwykle potrzebna społecznie. Podkreślił, że brak mieszkań czy problemy z tego wynikające są jednymi z najczęstszych, z jakimi styka się podczas spotkań z mieszkańcami i na dyżurach poselskich.

"Program Mieszkanie plus, po programie 500 plus, jest jednym z najważniejszych, które zadeklarował rząd i w tej chwili to realizuje" - dodał poseł.

Kolejne konsultacje w sprawie programu Mieszkanie Plus obędą się 9 października w Opolu, 18 października w Lublinie i 30 października w Szczecinie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.