PARTNER PORTALU
  • BGK

W całej Polsce uroczyście obchodzono Święto Flagi

  • bad/PAP    2 maja 2017 - 17:55
W całej Polsce uroczyście obchodzono Święto Flagi
Tak Święto Flagi obchodziła 6. Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego. Fot. twitter

Flaga narodowa, hymn państwowy, godło, to są symbole wspólnoty państwowej i narodowej.
• We wtorek w całej Polsce uroczyście obchodzono Święto Flagi.

• Biało-czerwoną flagę rozwinięto na stoku kopca Kościuszki w Krakowie, w Katowicach podniesiono flagę w asyście wojskowej, w Łodzi odbył się piknik patriotyczno-wojskowy, a w Poznaniu - koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

Ogromną, biało-czerwona flagę rozwiniętą na stoku kopca Kościuszki można było ujrzeć z krakowskich ulic. W mieście już od kilku dni część budynków została przyozdobiona flagami. O dekorację domów na 2 maja prosił krakowian prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Flagami udekorowane zostały budynki użyteczności publicznej, place, pojazdy komunikacji miejskiej. Patriotyczną iluminację 2 i 3 maja będzie miała kładka o. Bernatka oraz estakada Lipska-Wielicka. Podświetlona zostanie także Tauron Arena Kraków: między godz. 21 do 22 ekran LED na zewnętrznej elewacji hali zamieni się w wielką państwową flagę.

W Katowicach w asyście wojskowej, wciągnięto na maszt flagę narodową, przekazaną na ręce wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka w ostatnich dniach kwietnia przez ministra Wojciecha Kolarskiego z Kancelarii Prezydenta. Uroczystość odbyła się na Placu Chrobrego, w pobliżu pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego oraz historycznego gmachu Sejmu Śląskiego, gdzie dziś mieszczą się urzędy: wojewódzki i marszałkowski.

Wojewoda Jarosław Wieczorek uznał za niezwykle ważne, by utożsamiać się i identyfikować z narodowymi symbolami. - To jest nasza wartość i nasza duma, nigdy nie powinniśmy o tym zapominać - mówił.

Jak wskazał, Święto Flagi to dobry moment na zamanifestowanie pamięci o narodowych symbolach i podkreślenie ich wagi dla wszystkich Polaków.

Na wtorkowe popołudnie w katowickiej Dolinie Trzech Stawów zaplanowano imprezę plenerową pod nazwą "Dzień Flagi na Dolinie". Odbędą się biegi dla dzieci, a o godz. 18.00 wystartuje "Bieg z flagą" i marsz nordic walking na dystansie 5 km. W imprezach biegowych ma wziąć udział blisko 700 biegaczy, którzy w biało-czerwonych barwach na sportowo uczczą święto flagi. Udział w biegu zapowiedział wojewoda Wieczorek. Zaplanowano też liczne pokazy sportowe - gimnastyki artystycznej, siatkówki, piłki nożnej, karate i ju jitsu.

Barwy narodowe eksponowane są we wtorek także w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, gdzie otwarto wystawę kotylionów, wykonanych przez dzieci z miejscowych szkół i przedszkoli. Olbrzymi kotylion zdobi w tych dniach wejście do muzeum, które 2 i 3 maja upamiętnia również 96. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego.

W Poznaniu główne obchody Dnia Flagi odbyły się w południe przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim. Wicewojewoda Marlena Maląg spotkała się z młodzieżą z wielkopolskich szkół i przekazała im specjalnie przygotowane na tę uroczystość flagi. Wydarzenie uświetnił koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

- Dzień flagi biało-czerwonej jest świętem symboli, z którymi się identyfikujemy i które identyfikują naszą ojczyznę. To wokół tych symboli Polacy gromadzili się, gdy w Polsce działo się coś ważnego. To właśnie flaga pozwala nam się rozpoznać, podkreśla więzi z ojczyzną i jedność wszystkich Polaków na świecie - podkreśliła Maląg.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.