PARTNER PORTALU
  • BGK

W Grupie Wyszehradzkiej najlepiej oceniają swoją sytuację Polacy

  • PAP/AH    28 listopada 2017 - 12:16
W Grupie Wyszehradzkiej najlepiej oceniają swoją sytuację Polacy
fot. PTWP

Spośród mieszkańców czterech państw Grupy Wyszehradzkiej Polacy najlepiej oceniają sytuację gospodarczą swojego kraju oraz warunki materialne gospodarstwa domowego.
Jak wynika z opublikowanego we wtorek opracowania CBOS, stan gospodarki swojego kraju jako dobry ocenia 44 proc. ankietowanych Polaków, 38 proc. Czechów, 20 proc. Słowaków i 18 proc. Węgrów. Złą ocenę sytuacji gospodarczej wystawiło 43 proc. uczestników badania ze Słowacji, 27 proc. z Węgier, 19 proc. z Czech i 15 proc. z Polski.

Mieszkańcy Polski najlepiej oceniają również warunki materialne swojego gospodarstwa domowego. Za dobre uznało ją 54 proc. respondentów z Polski, 50 proc. z Czech, 35 ze Słowacji i 28 proc. z Węgier. 24 proc. ankietowanych ze Słowacji, 19 proc. z Węgier, 12 z Czech i 7 proc. z Polski uważa, że warunki materialne ich gospodarstwa są złe.

We wszystkich krajach objętych badaniem przeważa opinia, że w ciągu najbliższego roku sytuacja gospodarcza nie ulegnie zmianie. Podobnie jak przed rokiem, największy odsetek przekonanych o tym - 55 proc. - jest na Węgrzech. Poprawy sytuacji oczekuje 35 proc. ankietowanych z Polski, co jest najwyższym odsetkiem V4. Najbardziej pesymistycznie na przyszłość zapatrują się Słowacy - w kraju tym 23 proc. respondentów spodziewa się pogorszenia sytuacji ekonomicznej i to jedyny w V4 przypadek, że odsetek ten przewyższa odsetek spodziewających się poprawy - 19 proc.

Porównania CBOS dokonał dzięki współpracy z pracowniami badawczymi CVVM (Czechy), FOCUS (Słowacja) i TÁRKI (Węgry). Wszystkie cztery sondażownie od 2010 r. corocznie badają oceny sytuacji gospodarczej w swoich państwach oraz własnych warunków materialnych, a także przewidywania na najbliższy rok.

Sondaże użyte do zestawiania zostały przeprowadzone późną wiosną i latem 2017 r. Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" CBOS przeprowadził metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) na przełomie czerwca i lipca na próbie 977 osób. Sondaż w Czechach zrealizowano w dniach 5-18 czerwca na próbie 983 osób, Badanie FOCUS ze Słowacji na próbie 1005 osób pochodzi z września, a sondaż TÁRKI na Węgrzech przeprowadzono w lipcu na próbie 1017 osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Andrzej Dec, 2017-11-28 17:13:24

    Nic w tym niezwykłego. Badania już od jakiegoś czasu pokazują taki stan rzeczy.