PARTNER PORTALU
  • BGK

W Kancelarii Prezydenta powstanie zespół prawa samorządowego

  • PAP/JS    29 września 2017 - 21:10
W Kancelarii Prezydenta powstanie zespół prawa samorządowego
Mucha zaznaczył, że w prezydenckiej kancelarii powołany zostanie zespół prawa samorządowego (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)

Chcemy rozmawiać o referendum ws konstytucji, ale też o tematach związanych z samorządem terytorialnym - mówił w Kielcach wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Jest parę rzeczy, które powinny zostać poruszone - uznał prezydent miasta Wojciech Lubawski.
• Jak powiedział, w Kielcach chce debatować nad pytaniem, "czy obecna regulacja konstytucji, dotycząca sfery samorządowej, jest właściwa, czy warto jednak coś w niej zmodyfikować".

• "W imieniu samorządowców mogę powiedzieć, że jest parę rzeczy, które powinny zostać poruszone" - mówił prezydent Lubawski.

• Wymienił tu m.in. zapis dotyczący kadencyjności prezydentów miast.

W ramach kampanii społeczno-informacyjnej przed referendum dotyczącym zmian w konstytucji w piątek w Kieleckim Centrum Kultury zorganizowano debatę, w której udział wziął m.in. wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta ds. referendum ws. zmian w konstytucji Paweł Mucha. Wcześniej podobne spotkania odbyły się w Szczecinie i Rzeszowie.

"Chcemy, żeby ta debata dotyczyła idei referendum konsultacyjnego, ale chcemy także prowadzić poszerzoną rozmowę w tematach związanych z samorządem terytorialnym" - powiedział Mucha. Podkreślił, że ważne jest, aby "ten proces dotyczył jak najszerszych grup społecznych".

Wiceszef prezydenckiej kancelarii przypomniał, że swoje opinie można przekazywać również w formie elektronicznej, wysyłając wiadomość na adres: referendum.konsultacyjne@prezydent.pl.

Mucha zaznaczył, że w prezydenckiej kancelarii powołany zostanie zespół prawa samorządowego. "To jest deklaracja wszystkich organizacji reprezentatywnych, również tych, które są w komisji Wspólnej Rządu i Samorządu" - dodał. Jak powiedział, w Kielcach chce debatować nad pytaniem, "czy obecna regulacja konstytucji, dotycząca sfery samorządowej, jest właściwa, czy warto jednak coś w niej zmodyfikować".

"Dzisiaj, po 20 latach, trzeba zadać sobie pytanie, czy ta obecna konstytucja spełnia wszystkie oczekiwania" - podkreślił prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Zaznaczył, że "trzeba rozmawiać", bo dzięki dyskusji osoby, które opowiadają się za tym, by nie wprowadzać zmian w konstytucji, będą mogły przedstawić swoje argumenty.

"W imieniu samorządowców mogę powiedzieć, że jest parę rzeczy, które powinny zostać poruszone" - dodał Lubawski. Wymienił tu m.in. zapis dotyczący kadencyjności prezydentów miast. "Trzeba się zastanowić, czy ona powinna być, czy nie" - stwierdził.

Minister Mucha odniósł się do dwóch wcześniejszych spotkań: w województwie zachodniopomorskim i podkarpackim, podczas których pojawiali się m.in. samorządowcy, przedstawiciele grup społecznych oraz parlamentarzyści różnych ugrupowań. "W Szczecinie miałem przykład polityka z Nowoczesnej, który był zainteresowany dalszą dyskusją" - powiedział. Według niego, część osób, które na spotkanie przyszła sceptycznie nastawiona co do zmian w konstytucji, po debacie zmieniała zdanie.

W ramach konsultacji w sprawie referendum dot. konstytucji ma odbyć się przynajmniej 16 otwartych spotkań, we wszystkich województwach. W październiku zaplanowano co najmniej trzy: w Poznaniu, w Toruniu i w Gdańsku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.