PARTNER PORTALU
  • BGK

W Katowicach sąsiad pomaga sąsiadowi. Dla dobra wspólnego

  • JS    15 grudnia 2016 - 20:53
W Katowicach sąsiad pomaga sąsiadowi. Dla dobra wspólnego
Film promujący metodę przedstawia 4 etapy wykorzystywane w pracy organizatora społecznościowego ze społecznościami lokalnymi (fot. mat. pras.)

• Grupy sąsiadów wspólnie działają w Katowicach, aby poprawić swoje najbliższe otoczenie.
• Wszystko dzięki tzw. "organizowaniu społecznościowemu", które jest realizowane w kilku dzielnicach miasta za sprawą Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej "Bona Fides".
Społecznicy nagrali film pokazujący jak działa proces "organizowania społecznościowego" i jakie efekty przynosi, a te są liczone w milionach złotych. Film ma za zadanie promować i zachęcać mieszkańców Katowic, do jeszcze większego zaangażowania w sprawy swojego najbliższego otoczenia.

- Film powstał nie tylko po to, aby  promować metodę  w trakcie różnego rodzaju wydarzeń, jak konferencje czy warsztaty poświęcone tematyce zaangażowania mieszkańców w sprawy miasta, ale przede wszystkim po to by, zachęcić nowe osoby z terenu Katowic do rozpoczęcia działań w oparciu o organizowanie społecznościowe - mówi Iwona Nowak, koordynatorka organizowania społecznościowego w Bona Fides. - Nasze doświadczenie pokazuje, że organizowanie przyczynia się do pobudzania lokalnej aktywności oraz przynosi trwałe zmiany społeczne - dodaje.

 Bona Fides od 6 lat aktywizuje mieszkańców katowickich dzielnic w oparciu o metodę "organizowania społecznościowego", która zapoczątkowana została przez Saula Alinsky’ego w latach trzydziestych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Na gruncie europejskim z powodzeniem  jest wdrażana od kilkunastu lat (w szczególności na terenie krajów Europy Środkowo- Wschodniej).

 - Organizowanie ma na celu tworzenie trwałych grup sąsiedzkich, które będą dokonywały zmian społecznych w ich najbliższym otoczeniu – dzielnicy, osiedlu czy podwórku - mówi Wojciech Hrynaszkiewicz z Bona Fides. Zyskują na tym mieszkańcy, jak w choćby przypadku Osiedla Paderewskiego w Katowicach.

 - Bona Fides łączy ludzi, którzy mieszkają obok siebie i mają pomysł jak zmienić swoje otoczenie, ale nie znają się i nie mają możliwości połączenia sił, aby zrobić coś razem. Dzięki stowarzyszeniu na osiedlu Paderewskiego powstała prężnie działająca inicjatywa, która dąży do poprawy jakości życia na osiedlu i zwiększenia aktywności społecznej jego mieszkańców - przekonuje Monika Woźniak, liderka Inicjatywy Mieszkańców Osiedla Paderewskiego.

Film promujący metodę przedstawia 4 etapy wykorzystywane w pracy organizatora społecznościowego ze społecznościami lokalnymi. Do współpracy przy filmie zaproszono przedstawicieli sześciu inicjatyw mieszkańców wspieranych przez Bona Fides.

Grupy, z którymi współpracuje Bona Fides znajdują się na terenie Burowca, Załęża, osiedla Borki, Kukuczki, Ścigały oraz Paderewskiego. W trakcie filmu liderzy inicjatyw opowiadają o największych sukcesach, które udało się im osiągnąć dzięki wspólnym działaniom oraz zachęcają do oddolnego angażowania się w sprawy swojego otoczenia.

Od grudnia 2015 r. Bona Fides koordynuje projekt “Europejska Szkoła Organizatorów Społecznościowych”, skupiający 6 organizacji z terenu Europy.

 - W jego ramach organizacje partnerskie zwiększają kompetencje miękkie w zakresie "organizowania społecznościowego". Dodatkowo  stowarzyszenie koordynuje ogólnopolską akcję “Masz Głos”, w ramach której wspieramy aktywnych mieszkańców z województwa śląskiego, opolskiego oraz dolnośląskiego – mówi Iwona Nowak - Chcemy rozwijać organizowanie na terenie innych dzielnic Katowic. Zależy nam na tym, aby budować silne społeczności lokalne, które wspólnie z sąsiadami będą rozwiązywać lokalne problemy i współdecydować o swoim miejscu zamieszkania - dodaje.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.