PARTNER PORTALU
  • BGK

W Katowicach świętowano 95. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego

  • PAP    2 maja 2016 - 21:58
W Katowicach świętowano 95. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego
Uroczystości odbyły się też przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach. (Fot. : twitter.com)

• Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odprawił mszę w Szopienicach, gdzie w czasie powstania mieściła się Naczelna Komenda Wojsk Powstańczych.
• Jak stwierdził każde opóźnienie w kwestii ustawy metropolitalnej „wzmacnia tendencje odśrodkowe i sprzyja degradacji oraz depopulacji całego regionu”.
• W homilii poruszył m.in. wątek dokończenia reformy samorządowej i restrukturyzacji górnictwa.
Uroczystości z wojskowym ceremoniałem, modlitwa w intencji powstańców, ojczyzny i regionu, historyczne inscenizacje, happeningi oraz multimedialne projekcje - na wiele sposobów Górny Śląsk uczcił w poniedziałek 95. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego.

Efektem rozpoczętego w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. powstania było przyznanie Polsce znacząco większej części Górnego Śląska niż zamierzano po marcowym plebiscycie w sprawie przynależności państwowej tych ziem. Aby podział regionu był korzystniejszy dla Polski do walki poszła – jak mówił w poniedziałek abp Wiktor Skworc – „plebejska, ochotnicza armia”, złożona z prawie 40 tys. ochotników.

W poniedziałkowy wieczór metropolita katowicki odprawił mszę w kościele św. Jadwigi w Szopienicach – dzielnicy Katowic, gdzie przed 95 laty mieściła się Naczelna Komenda Wojsk Powstańczych. W homilii hierarcha podkreślił, że powstańcza rocznica powinna unaocznić wartość wspólnego odczytywania całości naszych dziejów i pobudzić do odpowiedzialności za region.

- Jako spadkobiercy powstańczego czynu bądźmy czujni i odpowiedzialni za losy naszej małej ojczyzny. Potrzeba nam wysokiego poczucia identyfikacji z regionem i budowania jego przyszłości ponad partyjnymi i wszelkimi innymi podziałami, w oparciu o rodzimą tradycję, wartości równościowe oraz o mocną rodzinę, gwarantującą międzypokoleniową solidarność – wskazał metropolita.

- Niech w naszym współdziałaniu manifestuje się faktyczny, a nie jedynie deklarowany patriotyzm, który jest fundamentem stabilizacji naszej ojczyzny – wezwał abp Skworc, podkreślając, iż płynąca z Ewangelii katolicka nauka społeczna powinna być pomocna w odważnym poszukiwaniu nowych rozwiązań dla Górnego Śląska.

- Widzimy je m.in. w dokończeniu reformy samorządowej i restrukturyzacji górniczej branży. Odnotowujemy pozytywnie, że sprawa górnośląskiej metropolii ruszyła z martwego punktu. Jej powstanie umożliwi różne rozwiązania systemowe, poprawiające jakość życia mieszkańców. Trzeba wiedzieć, że każde opóźnienie w tej kwestii wzmacnia tendencje odśrodkowe i sprzyja degradacji oraz depopulacji całego regionu – powiedział arcybiskup.

O najnowszym, rządowym projekcie ustawy metropolitalnej dla województwa śląskiego czytaj więcej tutaj. 

Wspominał też postać dyktatora III Powstania Śląskiego Wojciecha Korfantego, wskazując, iż nadal czeka on – jak mówił – na „swój zasłużony pomnik” w Warszawie, ponieważ „podjęta inicjatywa nie znajduje kontynuatorów”. Metropolita przypomniał też „rzesze patriotów, którzy budzili polską świadomość na Górnym Śląsku”, wśród nich wielu księży; podkreślił rolę Kościoła w pielęgnowaniu polskości na Śląsku.

- Imionami i nazwiskami powstańców znaczono wiele ulic i placów. Najważniejsza jest jednak pamięć serca, która wypowiada wdzięczność nas wszystkich, spadkobierców powstańczego czynu i górnośląskiej ziemi, jej tradycji, kultury, wartości i bogactw – zaznaczył abp Skworc.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.