PARTNER PORTALU
  • BGK

W Krakowie politycy i artyści czytali Konstytucję RP

  • bad/PAP    2 kwietnia 2017 - 21:23
W Krakowie politycy i artyści czytali Konstytucję RP
Politycy i artyści przyszli w niedzielę na krakowski Rynek. Fot. pixabay

• Politycy i artyści, zaproszeni przez małopolski oddział KOD, przyszli w niedzielę na krakowski Rynek.
• Publicznie czytali Konstytucję RP.
• Akcja miała upamiętnić 20. rocznicę uchwalenia ustawy zasadniczej.
Konstytucję czytali m. in.: poeta Adam Zagajewski i aktorki Beata Schimscheiner oraz Barbara Szałapak. Spośród polityków opozycji fragmenty ustawy zasadniczej odczytali m.in. Róża Thun, Bogdan Klich, Józef Lassota, Edward Nowak.

Do czytania włączali się także niektórzy przechodnie. Część zgromadzonych na Rynku miała ze sobą biało-czerwone flagi, flagi Unii Europejskiej i flagi w kolorach tęczy. Organizatorzy rozdawali konstytucję.

"Ta konstytucja została uchwalona z myślą jednoczenia wszystkich obywateli Rzeczypospolitej wokół naszej ojczyzny. W jednoczącej się Europie przez wiele lat ta konstytucja broniła nas przed niesprawiedliwością. Dzisiaj sama wymaga ochrony. Obecna władza pragnie zamienić ją w martwą literę" - mówił Michał Grzemowski z zarządu KOD Małopolska.

Adam Zagajewski ocenił w rozmowie z PAP, że publiczne czytanie konstytucji jest dobrym pomysłem, ponieważ "to nasz najważniejszy tekst, a rzadko do niego sięgamy". "Każdy woli czytać powieść kryminalną, gazetę codzienną albo Facebooka, a konstytucja jest fundamentem" - powiedział poeta i dodał: "Dzisiejsza akcja jest niewinna, bo czytamy tekst, który nas wszystkich obowiązuje i zobowiązuje".

20 lat temu, 2 kwietnia 1997 r. Zgromadzenie Narodowe uchwaliło Konstytucję RP. Konstytucja została zatwierdzona w referendum, które odbyło się 25 maja 1997 r. i weszła w życie 17 października tego samego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.