PARTNER PORTALU
  • BGK

W Krakowie ruszyły konsultacje społeczne ws. zmiany nazwy Muzeum Historycznego

  • PAP/MIW    24 października 2017 - 12:25
W Krakowie ruszyły konsultacje społeczne ws. zmiany nazwy Muzeum Historycznego
W roku 2016 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa odwiedziło ponad milion zwiedzających. (fot. www.mhk.pl)

We wtorek (24.10) rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące zmiany nazwy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Placówka chce, obok dotychczasowej, zapisać w statucie krótszą: Muzeum Kraków.
Konsultacje potrwają do grudnia. Na stronie internetowej placówki będą publikowane teksty dotyczące m.in. powodów zmiany. Swoją opinię można przesyłać mailem (konsultacje@mhk.pl).

Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski podkreśla, że historyczna nazwa placówki zaproponowana przez jej założycieli podlega ochronie i powinna pozostać nazwą statutową, ale m.in. dla ułatwienia komunikacji warto wprowadzić nową, krótszą.

- Muzeum wyszło daleko poza ramy ściśle pojmowanej "historyczności". Nie zajmujemy się jedynie wąsko rozumianą historią, ale również - przy okazji szopek krakowskich czy Lajkonika - antropologią i etnologią, a nawet coraz śmielej wchodzimy w zagadnienia z zakresu socjologii - organizując cykliczne debaty poruszające zróżnicowane, aktualne zagadnienia. Muzeum staje się instytucją nowoczesną, inkluzywną, otwartą na odbiorcę, instytucją, która chce być bliżej mieszkańców, chce uczestniczyć w dialogu o naszym mieście - napisano na stronie internetowej MHK.

Zainteresowani mogą nie tylko napisać, co sądzą o nazwie: Muzeum Kraków, ale też zgłosić inne propozycje.

Nazwa uzgodniona w konsultacjach ma wejść w życie 31 maja 2018 r. - rok przed 120-leciem placówki.

W 2000 r. Muzeum odwiedziło niewiele ponad 100 tys. zwiedzających, a w 2016 r. - ponad milion. W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku było już 887 tys. gości (o 12. proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku). Jak podkreśla dyrekcja Muzeum, jego oferta jest coraz szersza. W placówce organizowane są nie tylko wystawy stałe i czasowe, lekcje muzealne i oprowadzania, ale również takie wydarzenia jak bieg uliczny, koncerty oraz gry i pokazy multimedialne w przestrzeni miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.